Na co zwracają uwagę klienci…

  Wojciech Znojek, dyrektor generalny, SABUR
  Na co zwracają uwagę klienci…
  Z naszych obserwacji wynika, że czynnikiem decydującym o wyborze platformy SCADA jest znajomość produktu oraz zaufanie do niego zbudowane na bazie wielu lat dobrych doświadczeń i pracy w danym systemie (dużą rolę odgrywają też opinie innych użytkowników). Kolejnym istotnym czynnikiem przy wyborze systemu jest gwarancja jego długofalowego rozwoju i wsparcia technicznego oznaczające gotowość na zmiany technologiczne (np. kompatybilność z najnowszymi systemami operacyjnymi środowiska IT) czy konieczność zwiększania poziomów zabezpieczeń. 
  Inną sprawą, ważną szczególnie dla klientów końcowych, jest wyposażenie systemu w narzędzia i mechanizmy do aktualizacji dotychczasowych aplikacji do najnowszych wersji platform. Obecność takich narzędzi oznacza dla klienta niewielkie koszty związane z aktualizacją do nowego środowiska. 
  Odbiorcy poszukują także platform SCADA o modułowej architekturze, które dzięki skalowalności umożliwiają swobodną budowę systemów w różnych wielkościach – począwszy od małych, które tworzy jedna stacja wizualizacyjno-operatorska, poprzez średnie, wielostanowiskowe do rozległych, redundantnych systemów, które monitorują i zarządzają ogromnymi obiektami infrastrukturalnymi, takimi jak: oczyszczalnie ścieków, centra przetwarzania danych, szpitale czy porty lotnicze.
  Nie można także pominąć kwestii otwartości komunikacyjnej, która daje możliwość swobodnej komunikacji ze sprzętem obiektowym różnych producentów. Warto, by system SCADA obsługiwał wiele driverów komunikacyjnych jednocześnie. Ważne jest również, aby SCADA współpracowała z różnymi rodzajami baz danych.