Miniwywiad z Pioterm Żukowskim, Harting Polska

  Czy polskie firmy chętnie inwestują w RFID?

  Dla większości firm rozwiązania RFID w obecnym kształcie są nowością. Jeszcze kilka lat temu były bardzo drogie oraz skomplikowane. Dzisiejsze systemy stają się coraz bardziej dostępne i prostsze w obsłudze. Dzięki temu również polskie firmy biorą pod uwagę rozwiązania RFID.

   

  Jakiego typu systemy i znaczniki RFID są używane najczęściej?

  Wszystko zależy od aplikacji. Nie można powiedzieć: najczęściej używamy znaczników odpornych na trudne warunki środowiskowe? systemy RFID charakteryzują się dużą elastycznością i zawsze należy dobrać rozwiązanie pod konkretne zastosowanie i wymagania. Dzięki rozwojowi technologii z pewnością RFID ma szansę na szersze zastosowania. Z pewnością systemy RFID znajdą swoje miejsce tam, gdzie pomogą obniżyć koszty lub podnieść jakość.

   

  Jakie zmiany nastąpiły w technologii RFID w ostatnich latach?

  Zmiany to głównie upowszechnienie się technologii 3D MID, która znacząco poprawiła odporność znaczników. Dla wymagających zastosowań wyeliminowano przyklejanie chipa do anteny, sama antena jest tworzona w technologii 3D MID, co pozwala na zmniejszenie rozmiarów i poprawę parametrów. Dodatkowo interfejsy użytkownika oraz diagnostyka systemów stała się prostsza: interfejsy web w urządzeniach. W czytnikach standardem stał się interfejs Ethernet. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie czytniki ze zintegrowanymi wejściami/wyjściami cyfrowymi.

   

  Ciekawostki związane z RFID?

  Ciekawostką jest to, że pojawiają się na rynku kompleksowe rozwiązania do prostych zastosowań. Można kupić nie tylko czytnik, antenę lub znacznik. Niektórzy producenci oferują gotowe skrzynki wyposażone w komplet niezbędnych do uruchomienia elementów, m.in. zabezpieczenia elektryczne, zasilacz, czytnik, switch. Jest to pewna nowinka ? do tej pory niespotykana.