Mierniki drgań

  Marta Chudy, Hansford Sensors
  Mierniki drgań
  Wśród różnych urządzeń przenośnych niezbędnych do utrzymania ruchu coraz bardziej pożądane są przyrządy do pomiaru drgań. Można tu wyróżnić zaawansowane analizatory drgań – urządzenia dość kosztowne i przede wszystkim wymagające wyszkolonego diagnosty oraz proste mierniki drgań kosztujące kilka tys. zł i pozwalające każdemu w godzinę zapoznać się z ich obsługą. Początkującym w interpretacji wyników przychodzi z pomocą norma ISO-10816, definiująca w postaci kolorowej tabeli dopuszczalne poziomy drgań dla różnych grup maszyn.
  Miernik drgań skonstruowany jest w taki sposób, aby ułatwić pracę osobom niemającym do czynienia z przyrządami pomiarowymi na co dzień, czyli mechanikom, pracownikom utrzymania ruchu i serwisu.
  Przyrząd po włączeniu mierzy od razu, nie wymaga konfiguracji, a cały wybór ogranicza się do kilku przycisków. Przyciski wywołują wielkości drganiowe, specyficzne dla różnych uszkodzeń maszyn, jak niewyważenie i rozosiowanie czy uszkodzenie łożyska tocznego i jego smarowanie.
  Na rynku panuje umiarkowana konkurencja, przede wszystkim dlatego, że mimo podobnej funkcjonalności mierniki różnią się między sobą konstrukcją, co różnicuje ich cenę i jednocześnie uniemożliwia bezpośrednie porównanie. Ważne przy zakupie jest zwrócenie uwagi, aby przyrząd miał w komplecie mocny magnes czujnikowy do prostych i zakrzywionych powierzchni, co zagwarantuje pewny pomiar drgań. Wskazane jest również, aby czujnik podłączony był do miernika przez kabel, co zapewnia dystans między człowiekiem a maszyną. Istnieją tanie rozwiązania z wbudowanym czujnikiem, gdzie niezbędne jest przyłożenie miernika do obudowy łożyskowej i odczytanie wartości drgań, co jest skrajnie niebezpieczne przy wirujących elementach pracującej maszyny.