Koncerny motoryzacyjne osłabiły giełdę w Tokio

    Giełda w Tokio zakończyła wtorkowe notowania spadkiem głównych indeksów. Nikkei stracił 0,3 proc., a Topix 0,2 proc. Największe straty zanotowały spółki branży motoryzacyjnej.
    Kursy Toyoty i Nissana, dwóch największych japońskich koncernów motoryzacyjnych, spadły o ponad 1 proc. Mniejszą stratę na zamknięciu notowały papiery trzeciej pod względem wielkości Hondy. Inwestorzy sprzedawali ich akcje w związku z pojawieniem się w prasie informacji o planowanej przez japońskie huty na przyszły miesiąc 20 proc. podwyżce cen stali. Ta sama wiadomość wywołała wzrost popytu na akcje największych koncernów stalowych: Nippon Steel i JFE Holdings.
    Nie najlepsze nastroje panowały w sektorze spółek technologicznych. To wciąż echo obniżenia w miniony piątek przez Advantest prognozy zysku netto w kończącym się w tym miesiącu roku rozrachunkowym. Akcje największego na świecie producenta sprzętu do testowania chipów staniały we wtorek o 1,7 proc. W dół poszły także kursy m.in. TDK, największego japońskiego producenta głowic do dysków twardych, oraz Nikona, największego na świecie producenta silników krokowych.