Inwestycje Roca w Gliwicach

    Hiszpański koncern Roca postanowił rozbudować swoją gliwicką fabrykę ceramiki sanitarnej. Inwestycja pochłonie blisko 18 mln Euro. Fabryka, w której dzięki rozbudowie zatrudnienie wzrośnie o 130 osób, jest jedną z najnowocześniejszych fabryk grupy Roca na świecie.

    Nowa część fabryki, która stanie kosztem 18 mln Euro, rozpocznie produkcję między czerwcem a wrześniem 2005 r. Dzięki rozbudowie zakładu firma podwoi swoje zdolności produkcyjne do 1,3 mln sztuk ceramiki rocznie. Firma przeznacza 65% swojej produkcji na eksport, 35% na rynek krajowy.
    Główne powody rozbudowy zakładu to wzrost sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym. Dodatkowym powodem była bardzo dobra jakość wytwarzanych produktów, a także dobre wyniki uzyskiwane przez fabrykę w Gliwicach.

    Inwestycja będzie miała niewątpliwie wpływ na rozwój innych podmiotów, w szczególności kooperantów spółki w zakresie transportu, zaopatrzenia w surowce do produkcji, czy firm usługowych. Tym samym nowa inwestycja ZWS Silesia Sp. z o.o. (Grupa Roca) będzie miała pośredni wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy. Na realizacji projektu inwestycyjnego skorzystają również dotychczasowi dostawcy spółki, ponieważ w wyniku wzrostu produkcji zwiększy się zapotrzebowanie na surowce potrzebne do produkcji i media.
    Według przedstawicieli firmy, zachodzące od kilku lat w Polsce zmiany stworzyły wiele nowych możliwości inwestowania. Do jednej z najatrakcyjniejszych zaliczyć należy powstałą w 1996 roku Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A., która oferuje szczególnie korzystne warunki inwestowania. Planowane zwiększenie mocy produkcyjnych jest zarówno związane z pełnym otwarciem rynku (w związku z akcesją Polski do UE) jak i potencjałem krajowego rynku. U podstaw decyzji inwestycyjnej leżało także przekonanie, iż Polska z uwagi na położenie geograficzne jest pod względem logistycznym naturalnym centrum dystrybucji wyrobów ceramiki sanitarnej na rynki Europy Centralnej i Środkowej. Wykwalifikowani pracownicy, gwarantujący najwyższą jakość produktu oraz wysoką wydajność pracy jak również sprzyjające władze zarówno samorządowe jak i KSSE, w dużej mierze przyczyniły się do rozszerzenia inwestycji.