Interfejsy HMI ze zdalnym sterowaniem przez sieć Internet

Firma EZAutomation jako pierwsza naświecie zaoferowała w swoich panelach dotykowych EZSeries zdalnie sterowany przez Internet, dedykowany interfejs HMI, z zaaplikowanym modułem Webserver/remote Control. Koncepcja ta wprowadza całkowicie nową jakość w obsłudze interfejsów HMI dla sterowników PLC. Dotychczas bowiem ich użytkownicy mieli tylko dwie możliwości zdalnego sterowania tego typu interfejsami przez sieć globalną:

1. Poprzez zastosowanie bezpośrednio w panelach dotykowych dedykowanych systemów operacyjnych, które potrzebują mniej pamięci, działają szybciej i bardziej niezawodnie, ponieważ mikroprocesor jest w nich stosowany tylko do wyświetlania grafiki i komunikacji ze sterownikiem PLC.

2. Poprzez stosowanie paneli HMI z systemem operacyjnym Microsoft Windows CE, oferującym im możliwość wysyłania wiadomości e-mail w przypadku pojawienia się określonych alarmów oraz tworzenia prostych stron WWW do wyświetlania informacji o stanie pracy sterowników. Rozwiązanie to jest niestety dość zawodne, system działa wolno i wymaga dostępności sporych zasobów pamięci.

Nowa karta Web Server firmy EZAutomation pozwala na optymalizację i sprawne wykorzystanie każdego z obu wyżej opisanych sposobów sterowania interfejsami HMI przez Internet, zapewniając dedykowaną obsługę komunikacji ze sterownikiem PLC oraz odseparowanie obsługi usług sieciowych Internetu. Dzięki temu operator oddalony setki kilometrów od danego panelu dotykowego, ale mający dostęp do globalnej sieci Internet, może sprawdzić, co w danej chwili widzi operator znajdujący się przy panelu i obsługujący sterownik na miejscu.