Inteligentny system wentylacyjny w Centrum Nauki Kopernik

  Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to jedna z najnowocześniejszych w Europie instytucji z powodzeniem łączących naukę i kulturę z życiem codziennym. Obiekt o całkowitej powierzchni ponad 20 tyś. m2, rozpoczął swoją działalność 5 listopada 2010 roku. W pierwszym roku swojej działalności Centrum zanotowało już ponad milion wizyt, co jest wyrazem jego ogromnej popularności.

  Centrum Nauki Kopernik prowadzi nowoczesną komunikację naukową poprzez interaktywne wystawy, prezentowane w tematycznych pracowniach edukacyjnych. Wystawy pokazują i praktycznie wyjaśniają zagadnienia naukowe. Misją Centrum jest inspirowanie do debat i dyskusji, jak również działania z pogranicza nauki i sztuki. By sprostać oczekiwaniom zróżnicowanej grupy gości, Centrum poszukuje wciąż nowych form działalności, często wykraczając poza udostępnianie wystaw stałych. Placówka zajmuje się również organizacją debat, wykładów, warsztatów, gier społecznych, zajęć laboratoryjnych, a nawet pokazów teatralnych i filmowych.

  Od samego początku zarządzanie tak dużą powierzchnią wystawienniczą oraz zapewnienie komfortu termicznego zwiedzającym było nie lada wyzwaniem. Budynek składa się dwóch pięter i imponującej powierzchni typu open space, a liczba zwiedzających jest bardzo zmienna, zdecydowano się na zastosowanie większej liczby napędów o małych mocach. Umożliwiło to precyzyjne reagowanie na zmiany i optymalne sterowanie temperaturą na mniejszych przestrzeniach.

  Kolejnym, nie mniej ważnym czynnikiem dla tej inwestycji były aspekty związane ze optymalizacją zużycia energii. Algorytm sterowania silnikami z optymalizacją wzbudzenia (OEC) wymyślony przez Mitsubishi Electric i zaimplementowany w przetwornicach serii D700 i F700 stał się idealnym rozwiązaniem dla tak nowoczesnego budynku.

  Ponieważ dla władz Centrum fundamentalną sprawą jest bezpieczeństwo zwiedzających, ryzyko awarii i przerw technicznych musiało być zredukowane do minimum. Wszystkie eksponaty oraz zainstalowane systemy musiały spełniać najwyższe światowe standardy jakościowe oraz posiadać najwyższy stopień użyteczności.

  Z tych właśnie przyczyn wybrano przetwornice częstotliwości Mitsubishi Electric jako rozwiązanie idealne do zrealizowania tak nowatorskiego i prestiżowego projektu gdzie na co dzień spotyka się technologia, nauka i sztuka!

  Spotkajmy się w Centrum Nauki Kopernik.

  Opracował: Grzegorz Kozioł