Gotowy pierwszy układ EPC

    Espros Photonics (EPC) jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty pod budowę nowych zakładów produkcyjnych w Szwajcarii zaprezentował projekt pierwszego produktu gotowego do rozpoczęcia masowej produkcji.

    Chip ma 15 000 obwodów i układów elektronicznych na 1 mm kwadratowym (patrz: zdjęcie obok). Prace nad nim rozpoczęto w lutym ubiegłego roku. Warto dodać, że ta sama grupa projektantów rozpoczęła już prace nad kolejnym układem scalonym.

    ? Naszym celem do końca tego roku jest opracowanie serii pięciu nowoczesnych układów. W ten sposób, gdy pojawią się możliwości rozpoczęcia produkcji w nowych zakładach, będziemy dysponować wystarczającą paletą rozwiązań konstrukcyjnych gotowych do praktycznej realizacji i wprowadzenia na rynek ? podkreśla dr Felix Lustenberger, kierujący pracami zespołu projektantów.

    W ciągu najbliższych dwóch lat planowane jest rozpoczęcie seryjnej produkcji nowych układów w ilościach kilku milionów sztuk rocznie. Budowa fabryki rozpocznie się na wiosnę. Część administracyjna i biurowa będzie budowana aż do roku 2012, kiedy to zapewni możliwość pracy ponad 300 elektronikom, inżynierom i informatykom.

    EPC zostało założone w październiku 2006 r. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że w przyszłości chcą zostać wiodącym producentem układów dla aplikacji przemysłowych (m.in. dotyczących wizualizacji).