Dynamiczny rozwój protokołów

  Krzysztof Getko, Product Manager, Schneider Electric Polska
  Dynamiczny rozwój protokołów
  Popularność protokołów komunikacyjnych w automatyce przemysłowej jest ściśle związana z popularnością sterowników PLC, które często determinują sposób wymiany danych na obiekcie. Na rynku polskim najczęściej wykorzystywany jest więc Modbus, Profibus, CANOpen, DeviceNet.
  Oczywiście nie są to jedyne protokoły dostępne na rynku. Oferta producentów jest bardzo szeroka – w sumie można by doliczyć się kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu różnych protokołów. Tak silne zróżnicowanie bardzo często powoduje problemy w komunikacji pomiędzy urządzeniami różnych producentów.
  Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie jednego, uniwersalnego standardu komunikacyjnego. Obecnie taki „złoty środek” jeszcze nie powstał. Jest jednak standard, z którego korzysta większość producentów. Chodzi oczywiście o protokoły oparte na sieci Ethernet, a w szczególności prosty i tani Modbus/TCP oraz zaawansowany EtherNet/IP.
  Oprócz Ethernetu drugim dynamicznie rozwijającym się protokołem jest CANopen. Protokół ten, znany z branży samochodowej, szczególnie dobrze wpasował się w rynek napędów. Zawdzięcza to swojej elastyczności, odpornej warstwie fizycznej oraz otwartości komunikacyjnej. To właśnie ta ostatnia cecha sprawia, że rozwiązania oparte na CANopen przyjmują w praktyce formę plug and play czy związaną z techniką napędową plug and move, zwłaszcza w połączeniu ze sterownikiem, który ma wbudowane złącze CANopen.
  Obecnie można zaobserwować również coraz większą popularność bezprzewodowych protokołów komunikacyjnych, takich jak Wi-Fi, GPRS czy Bluetooth. Powoli rośnie zaufanie klientów do tej formy komunikacji – przede wszystkim ze względu na wzrost bezpieczeństwa sieci, poprawę prędkości transmisji oraz możliwość zdalnej obsługi urządzeń znajdujących się na obiekcie.