Browar w Brzesku zmniejsza zużycie energii o 50%

Zakład Carlsberg Polska obniżył o ok. połowę energochłonność instalacji pompowej, a także systemu wentylacji i klimatyzacji. System działa bezawaryjnie od ponad 10 lat.

Browar Okocim w Brzesku, należący do Carlsberg Polska, rokrocznie produkuje ponad 4 miliony hektolitrów piwa. Napoje ? zarówno alkoholowe, jak i bezalkoholowe ? wymagają odpowiednich warunków magazynowania i produkcji. W zakładzie kluczowe jest zapewnienie ciągłości działań. Wobec tego brzeski browar zdecydował się na współpracę z Control-Service, partnerem Danfoss Drives. Krakowskie przedsiębiorstwo zaproponowało rozwiązania dotyczące instalacji hydroforowej oraz systemu klimatyzacji i wentylacji wykorzystujące przetwornice częstotliwości Danfoss.


– W browarze Grupy Carlsberg przedsiębiorstwo Control-Service wdrożyło instalację doprowadzającą wodę i system sterowania klimatyzacją i wentylacją. Układy wykorzystują przetwornice częstotliwości Danfoss Drives.

 

– Za sprawą układów zakład utrzymuje odpowiednie warunki dla produkcji i magazynowania piwa.

 

– Dzięki inwestycji, która zwróciła się w ciągu 7 miesięcy, browar w obu instalacjach oszczędza około 50% energii.


Energooszczędność i bezpieczeństwo instalacji

Pierwszy z układów odpowiada za doprowadzenie wody do browaru z pomocą dwóch, działających jednocześnie pomp napędzanych urządzeniami VLT? AQUA Drive FC 202. Już przy 50% prędkości znamionowej silników pomp, sprawność jest lepsza o około 17%. Całość w trosce o produkcję bez przestojów, jest zabezpieczona na kilku poziomach.

? System jest tak zaprojektowany, że w razie awarii falownika pełniącego rolę nadrzędną, jego funkcję przejmuje drugi falownik, który sam steruje pompą i softstartem. Co więcej, gdyby awarii uległa także druga przetwornica częstotliwości, presostat utrzyma zadane ciśnienie. To zapewnia niezawodność instalacji, która obok oszczędności wody i prądu, jest kluczową cechą układu. Z poziomem niezawodności wiąże się również bezpieczeństwo produkcji i pewność wypełnienia planów produkcyjnych, że wytworzymy zgodną z założeniami ilość piwa. W tym kontekście kluczowa jest wiedza na temat stanu napędów i prewencyjne podejście do konserwacji urządzeń ? wyjaśnia Krzysztof Grodny, kierownik ds. elektroautomatyki w Browarze Okocim.

Pracowite weekendy instalacji

Druga instalacja, dotycząca wentylacji i klimatyzacji korzysta z przetwornic częstotliwości VLT? HVAC FC 102 i przede wszystkim steruje pracą wentylatorów. Spełnia przy tym specyficzne wymogi browaru związane z recyrkulacją powietrza oraz kontrolowaniem temperatury. Za sprawą układu, w weekendy i święta, kiedy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, jej zużycie maleje nawet 5-krotnie. System umożliwia zapisywanie kluczowych parametrów procesu oraz ich ponowne odtworzenie w dowolnej chwili, co ułatwia utrzymanie korzystnych warunków produkcji i magazynowania piwa.

? Zastosowanie przetwornic częstotliwości Danfoss FC 102 umożliwiło wykorzystanie funkcji opracowanych specjalnie z myślą o instalacjach HVAC, jak inteligentna centrala klimatyzacyjna pozwalająca kontrolować różne tryby pracy czy sterownik Smart Logic Controller, przejmujący zadania PLC w zakresie sterowania pracą zaworów, wentylatorów i przepustnic ? mówi Jacek Janiszewski, koordynator współpracy z branżą spożywczą, Danfoss Drives.

Control-Service w ramach współpracy z Browarem Okocim zajmuje się też konserwacją predykcyjną i serwisem podzespołów.

? Terminy przeglądów dostosowujemy do planów produkcyjnych zakładu. W razie potrzeby wymieniamy uszkodzone urządzenia, ale w pierwszej kolejności stawiamy na ich regenerację, żeby wydłużyć ich żywotność ? mówi Jaromir Turlej, prezes Control-Service.

Niezawodność i energooszczędność rozwiązań skutkowała dalszą współpracą ? w browarach Grupy Carlsberg krakowskie przedsiębiorstwo wdrożyło w sumie 4 instalacje hydroforowe i 9 systemów sterowania klimatyzacją i wentylacją, wykorzystujących łącznie 203 przetwornice częstotliwości Danfoss.


Danfoss