BEEP – Backplane Ethernet Extension Protocol

Sieć produkcyjna to już nie tylko czujniki przemysłowe czy układy wykonawcze – to przede wszystkim inteligentne urządzenia sieciowe wyposażone w interfejs Ethernet. Ethernet w wersji przemysłowej to przede wszystkim kompatybilność, uniwersalność i elastyczność konfiguracji. Jak żaden inny standard sieci przemysłowych oferuje możliwość łączenia wielu urządzeń w obrębie tej samej sieci. Taki trend sprawia jednak, że w zastraszającym tempie rośnie wykorzystanie adresów IP. Nawet dzielenie większych systemów na podgrupy logiczne ma swoje granice. Aby podołać temu wyzwaniu użytkownicy coraz częściej są zmuszeni do inwestowania w drogie sterowniki PLC, które potrafią obsłużyć wymaganą ilość adresów. Wraz ze wzrostem ilości inteligentnych urządzeń obiektowych to zjawisko będzie się tylko nasilać. W wielu systemach brak wolnych adresów IP to problem dnia dzisiejszego.
W odpowiedzi na ten problem firma Turck prezentuje nową technologię – Backplane Ethernet Extension Protocol, która właśnie trafia na rynek. BEEP to narzędzie, które daje użytkownikowi możliwość budowania o wiele bardziej skonsolidowanych systemów, zmniejsza czas przestoju, ogranicza koszty sprzętu, zapewnia standaryzację.

W tak utworzonej sieci znajduje się jeden (BEEP) master. Użytkownik może do niego podłączyć aż do 32 urządzeń slave przy czym rozmiar danych procesowych wymienianych z master’em nie może przekroczyć 480 bajtów. Wszystkie urządzenia slave i master powinny być połączone w topologii liniowej. Całość będzie widziana z poziomu nadrzędnego sterownika PLC pod jednym adresem IP. Dzięki zmniejszeniu liczby aktywnych połączeń, które widzi PLC użytkownik może tworzyć sieć złożoną z bardzo wielu modułów I/O nie ponosząc przy tym kosztów związanych z zakupem drogiego sterownika pozwalającego na obsługę wielu urządzeń (adresów IP).

Adres IP urządzenia musi być ustawiony w trybie statycznym. Do mapowania danych procesowych modułów slave można wykorzystać wbudowaną w moduły kompaktowe funkcję webserwera. Urządzenia slave powinny pracować w trybie dynamicznego nadawania adresu IP (DHCP), a ich adresy nie będą widoczne z poziomu nadrzędnego sterownika PLC.

Technologia BEEP jest kompatybilna ze wszystkimi standardowymi komponentami Ethernet i nie wymaga stosowania specjalnych urządzeń sieciowych. Przeznaczona dla kompaktowych modułów firmy Turck w wersji Multiprotocol znajdzie zastosowanie w sieciach Profinet, Ethernet/IP i Modbus-TCP.

Został wyposażony w możliwość skanowania podłączonych urządzeń slave, by w ten sposób tworzyć mapę sieci. Po udanym skanowaniu wszystkie opcje konfiguracji urządzeń zapisywane są do pamięci głównej mastera. Te z kolei przydadzą się w przypadku uszkodzenia modułu slave’a, który można po prostu wymienić na nowy, bezpośrednio w miejscu jego instalacji. Master BEEP automatycznie rozpozna nowe urządzenie, nada mu adres IP oraz przypisze do niego parametry – skracając czas przestoju i ograniczając wymagane koszty wymiany.