ABB oddała do użytku wyłącznik na rekordowe napięcie 1200 kV

  Zainstalowany w Indiach nowy, wysokonapięciowy wyłącznik prądu zmiennego ma najwyższe na świecie napięcie znamionowe – 1,2 miliona woltów. Wyłącznik będzie elementem planów rozwojowych indyjskiej sieci energetycznej na ultra wysokie napięcie.
  Firma ABB zaprojektowała, wyprodukowała, zainstalowała i oddała do użytku wyłącznik na napięcie 1200 kV – najwyższe obecnie napięcie prądu zmiennego na świecie.
  Po pełnym uruchomieniu rozdzielnicy na napięcie 1200 kV, będzie ona miała możliwość wyłączenia lub załączeniu w kilka milisekund energii o mocy 10400 MW, co jest równoważne energii wytwarzanej przez 10 wielkich elektrowni lub łącznej energii zasilającej Szwajcarię i Danię.
  Wyłącznik został zainstalowany na terenie narodowej stacji prób na napięcie 1200 kV wybudowanej przez firmę Power Grid Corporation of India Limited (PGCIL) -operatora centralnej sieci przesyłowej w Indiach – w miejscowości Bina w stanie Madhya Pradesh, zlokalizowanym w samym centrum kraju.
  Oprócz samego wyłącznika, najnowocześniejsza hybrydowa rozdzielna składa się z izolowanego gazem odłącznika, przekładników prądowych oraz sprzętu diagnostycznego i monitorującego. Rozwiązanie wymaga zaangażowania zaledwie połowy przestrzeni zajmowanej przez konwencjonalne urządzenia izolowane powietrzem. Oferowana konfiguracja chroni również krytyczne elementy przed wpływem środowiska i czyni całość bardziej odporną na trzęsienia ziemi. 
  Indie znacznie zwiększają swoje zdolności generowania energii elektrycznej, by wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu, co z kolei wymaga wydajnej i niezawodnej infrastruktury przesyłu i dystrybucji. Przesyłanie energii elektrycznej o wyższych napięciach zwiększa przepustowość linii energetycznej przy znaczącym zmniejszeniu strat przesyłu, przyczynia się również do oszczędności miejsca oraz zmniejsza wpływ na środowisko. Jest to tylko część powodów, które skłoniły Indie do opracowania systemu przesyłowego na napięcie 1200 kV. 
  „Firma ABB jest obecna w Indiach od wielu lat, dlatego cieszymy się, że możemy dalej wspierać ten kraj w rozwoju wydajnej i niezawodnej sieci energetycznej. Technologie obsługujące ultrawysokie napięcie są najodpowiedniejsze dla dużych krajów takich jak Indie, gdzie energia elektryczna często musi być przesyłana na duże odległości, w możliwie najbardziej efektywny sposób, od miejsca wytwarzania do miejsc gdzie jest ona konsumowana” – mówi Bernhard Jucker, dyrektor Dywizji Produkty Energetyki w Grupie ABB. 
  „Firma PGCIL jest w pełni zaangażowana w rozwijanie niezawodnej i zintegrowanej państwowej sieci elektroenergetycznej we współpracy ze sprawdzonymi partnerami technologicznymi, takimi jak firma ABB. Ta inicjatywa to krok naprzód w rozwoju naszej sieci przesyłowej ultrawysokiego napięcia” — mówi R. N. Nayak, przewodniczący oraz dyrektor zarządzający w firmie PGCIL. 
  W sieci energetycznej rozdzielna służy do sterowania, zabezpieczenia oraz odizolowania urządzeń elektroenergetycznych w celu zapewnienia niezawodności dostaw prądu. Firma ABB cieszy się ponad 80-letnim doświadczeniem w zakresie technologii łączeniowych i na przestrzeni lat wprowadziła wiele pionierskich rozwiązań.

  Fot.: ABB