Zwiększenie różnorodności aplikacji oraz zastosowanie w wielu rejonach świata przyspiesza rozwój rynku PLC

19 lipca 2004 r.

Jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez ARC Advisory Group, ze względu na zwiększone zainteresowanie w różnych regionach świata oraz rozszerzenia aplikacji poza zastosowania typowo produkcyjne światowy rynek programowalnych sterowników logicznych (PLC) przeżywa gwałtowny rozwój. Pomimo spadających cen oczekuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat rynek PLC będzie rósł o 4,6% w skali roku (według wskaźnika CAGR – compounded annual growth rate – wskaźnik sumarycznego wzrostu w skali roku), osiągając w roku 2008 wartość ponad 7,5 miliardów USD (w porównaniu z 6 miliardami USD w roku 2003) ? podaje ARC w raporcie ?Światowe spojrzenie na programowalne sterowniki logiczne ? PLC?.

? Termin PLC nie oznacza już tylko sterowania logicznego oraz możliwości programowania. Możliwości komunikacyjne, duża pamięć oraz szybkie procesory zamieniły PLC w uniwersalny element automatyzacyjny, pasujący do wszystkich rodzajów aplikacji. Wyłaniający się nowy paradygmat – programowalnego sterownika automatyzacyjnego (programmable automation controller ? PAC), zmieni oblicze automatyki przemysłowej na poziomie sterowników ? mówi Himanshu Shah, starszy analityk i współautor badania, pracujący w firmie ARC.

 

Stopień wzrostu zależy od rodzaju PLC

ARC donosi, że nanoPLC oferują nowe rozwiązania, zajmując miejsce stosowanych w produkcji przekaźników, podczas gdy zastosowanie microPLC zwiększa się na rynku przemysłu obrabiarkowego. Zarówno małe, jak i duże PLC szybko zbliżają się do momentu zwycięstwa nad aplikacjami DCS oraz SCADA.

Respondenci ankiety dodawali, że użytkownicy preferują oparte na PLC rozwiązania dedykowane dla konkretnych aplikacji, ponieważ PLC jest standardem, prawie gotowym wyrobem, o reputacji niezawodnego elementu systemu automatyzacji. Ponadto większość użytkowników generalnie dysponuje odpowiednio przeszkolonym personelem technicznym.

 

Pecetowe zagrożenie zanika

Podczas gdy wydawało się, że systemy sterowania oparte na PC zagrożą istnieniu PLC, przeprowadzone badanie wykazało, że obecnie zagrożenie to najwidoczniej minęło. Programowalne sterowniki PLC zawierają wiele rozwiązań opartych na PC, co zwiększa ich funkcjonalność.

 

Rejony wysokiego wzrostu

Chiny, Europa Wschodnia, Rosja, Indie i Brazylia to szybko rozwijające się regiony, których mieszkańcy domagają się samochodów, przetwarzanych produktów spożywczych, udoskonalonej infrastruktury oraz urządzeń. Wszystkie sektory przemysłu rozwijają się, reagując na zapotrzebowania lokalne występujące w tych właśnie regionach.

W rzeczywistości niektóre części Europy Wschodniej rozwijają się równie szybko jak Chiny. Wraz z dołączeniem wielu krajów do Unii Europejskiej w maju 2004 r. perspektywy ułatwionej wymiany handlowej zwiastuj ą duże możliwości rozwoju rynku PLC.

 

Poza dyskretną produkcją

Obecnie PLC stały się towarem ?pierwszej potrzeby? w takim stopniu, że ich dostawcy często nie znają użytkowników końcowych nanoPLC i mikroPLC, które są sprzedawane poprzez dystrybutorów. Przeprowadzone badanie rynkowe identyfikuje kilka aplikacji, w których PLC są stosowane poza obszarem produkcji .

Rynek PLC jest dojrzały i chociaż zmiany w strukturze jego podziału nie są dramatyczne, jest ewidentne, że duzi dostawcy stopniowo zwiększają monopolizację tego rynku. ARC dodaje, że badanie wykazuje również, w jaki sposób siedmiu głównych dostawców zwiększyło swoje udziały w rynku i dominację w regionie.