Mimo że żyjemy w świecie zdominowanym przez wirtualną rzeczywistość, portale społecznościowe i wszechobecną globalną sieć internetową, to bezpośrednie relacje między ludźmi są wciąż najbardziej pożądaną formą kontaktów zarówno prywatnych, jak i biznesowych. Możliwość wymiany poglądów, dzielenie się własnymi osiągnięciami i poznawanie efektów pracy innych, w kontaktach człowiek – człowiek jest nadal preferowane przez większość przedstawicieli producentów i wystawców.
Targi Automaticon są obecnie największą imprezą organizowaną dla branży automatyki i pomiarów przemysłowych, robotyki oraz elektroniki w Polsce. Tegoroczna, jubileuszowa XX edycja targów odbędzie się w dniach 25-28 marca br. w Warszawskim Centrum EXPO XXI. W ciągu 4 dni targowych na powierzchni 15 000 mkw. prezentować się będzie ponad 300 wystawców. Od początku działalności profil firm uczestniczących w targach praktycznie pozostaje niezmienny. Głównymi wystawcami w aktualnej edycji targów będą polskie oddziały zagranicznych koncernów, ale także coraz częściej wśród stałych wystawców pojawiają się małe i średnie polskie firmy. Od kilku lat widać też coraz większe zainteresowanie udziałem w imprezie firm niemieckich i azjatyckich.
Zakres tematyczny targów obejmie między innymi rozwiązania z zakresu aparatury kontrolno-pomiarowej, komponentów automatyki, automatyzacji procesów, robotyzacji linii produkcyjnych, napędów, elektroniki i wielu innych zagadnień.
Impreza targowa jest licznie odwiedzana przez specjalistów poszukujących nowych rozwiązań technicznych, jest też bogatym źródłem informacji dla projektantów oraz integratorów systemów. Targi Automaticon są także miejscem spotkań młodzieży akademickiej z firmami oraz ich produktami z branży. Tradycyjnie już pierwszy dzień targowy nazwany został Dniem Edukacyjnym. Zeszłoroczna edycja targów przyciągnęła kilkadziesiąt zorganizowanych grup studentów, w tym roku również organizatorzy oczekują dużego zainteresowania ze strony uczelni technicznych.
W tym roku warto zwrócić uwagę na kilka nowych firm, które intensyfikują swoje działania na polskim rynku. Są to m.in. Universal Robots (producent robotów) czy Zuken (producent oprogramowania). Po raz pierwszy w wydarzeniu uczestniczyć będą takie firmy, jak Automationstechnik (producent zaawansowanych technologicznie urządzeń do automatyzacji procesów produkcji oraz kompletnych linii produkcyjnych) czy Autodesk (producent oprogramowania) oraz firmy Elokon, specjalizująca się w nowoczesnych technikach bezpieczeństwa maszyn i procesów przemysłowych, zaawansowanych technologicznie produktach dla przemysłu oraz w kompleksowych rozwiązaniach w obszarach logistyki.
Trudno nie zauważyć, że od kilku lat rezygnują z targów ważni wystawcy. W tym roku to m.in. AB Industry, ifm elektronik, Krohne, stute czy VIX. W związku z tym po raz kolejny pojawia się pytanie, czy udział w targach jest istotny i opłacalny z punktu widzenia wystawcy? Czy więcej jest wad, czy korzyści z uczestniczenia w tej, powiedzmy otwarcie, drogiej imprezie? Trudno ocenić opłacalność wystawiania się, ale na pewno od strony marketingowej utrwalony zostaje pozytywny wizerunek firmy. Jednak najważniejszym aspektem jest bezpośredni kontakt z uczestnikami, możliwość wymiany doświadczeń, uzyskania opinii czy zaobserwowania najnowszych trendów w branży. Na drugi plan powoli schodzi prezentacja najnowszych produktów czy usług, z którymi często można się zapoznać w trakcie organizowanych samodzielnie konferencji lub bezpośrednio w Internecie. Oprócz spotkania z klientami targi są też doskonałą szansą na przeprowadzenie rozmów z głównymi przedstawicielami branży. Rozmowy kuluarowe czy wieczorny networking pozwalają budować relacje z innymi graczami rynku.
Historia imprezy oczami Jacka Frontczaka, komisarza targów
W 1994 roku odbyło się spotkanie dyrektora PIAP, doc. dr inż. Stanisława Kaczanowskiego z przedstawicielami prywatnej firmy MVM – inż. Adamem Szermerem i mgr. Januszem Rudziszem. Przedmiotem dyskusji był pomysł organizacji targów skupiających rozproszone pomiędzy różnymi imprezami wystawienniczymi środowisko automatyki przemysłowej. Obserwując przemiany gospodarcze w kraju w tamtych latach, organizacja takiej imprezy wydawała się bardzo potrzebna. Podpisano umowę o współpracy i powołano pierwszy zarząd. Po ustaleniu terminu targów rozpoczęło się namawianie firm do udziału w imprezie. Nie było to proste. Tak jak przy każdych nowych targach, nie można było się odwołać do poprzednich edycji. Trzeba było znaleźć jakieś inne argumenty, przekonujące potencjalnych wystawców. 7 marca 1995 roku ruszyła pierwsza edycja targów Automaticon. W salach gimnastycznych klubu sportowego Gwardia czterdziestu ośmiu wystawców czekało na zwiedzających. Już w pierwszych dniach dopisała frekwencja zwiedzających. Marzeniem organizatorów było stworzenie imprezy targowej z minimum 100 wystawcami.
Duże zainteresowanie zarówno wystawców, jak i odwiedzających, trzema następnymi edycjami targów spowodowało kolejne zmiany lokalizacji. W związku z brakiem wystarczającej powierzchni wystawienniczej targi na dwa lata przeniesiono na kryte korty tenisowe klubu MERA, gdzie w czasie trzeciej edycji targów w 1997 roku przekroczono magiczną liczbę 100 wystawców. W związku z tym w roku 1998 nastąpiła kolejna zmiana lokalizacji do centrum targowego przy ulicy Bokserskiej. Dostępna powierzchnia wystawiennicza z 800 mkw. podczas pierwszej edycji wzrosła do 4700 mkw., jednak jak się okazało, nie była wystarczająca i już w czasie pierwszego roku obecności w nowej lokalizacji organizatorzy zmuszeni byli powiększyć halę o dodatkowy pawilon. Zaczęły się również problemy z parkowaniem samochodów, towarzyszące targom do teraz.
W roku 2002 zaczął działalność nowy obiekt wystawienniczy – Warszawskie Centrum Targowe EXPO XXI. Hale o powierzchni 11 000 mkw. stworzyły warunki do dalszego rozwoju targów. Od 2003 roku w tym właśnie obiekcie odbywa się Automaticon. Jest to czwarta lokalizacja targów i organizatorzy mają nadzieję, że ostatnia. Od 2009 roku EXPO XXI dysponuje 15 000 mkw. powierzchni wystawienniczej, czterema salami konferencyjnymi i parkingiem na ponad 700 samochodów, co niestety przy liczbie przekraczającej 300 wystawców i tysiącach zwiedzających, jest kroplą w morzu potrzeb.
– Minione dwudzieścia lat to mnóstwo ciekawych, a zarazem niezwykłych wydarzeń, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W pierwszej edycji targów w czasie budowy stoisk okazało się, że musimy skorygować ustawienie stoisk, bo rzeczywiste położenie drzwi w sali jest inne niż pokazano na planie. W drugiej edycji dowiedzieliśmy się, że 1 metr w wystawiennictwie to nie to samo, co 1 m w technice i stoisko 3×3 metry nie mieści się na działce 3×3. Na rozwiązanie problemu mieliśmy godzinę. W kolejnym roku władze klubu MERA postawiły nam betonową ścianę w poprzek głównej bramy, przez którą wystawcy wprowadzali swoje eksponaty do hali. Na „Bokserskiej” też nie brakowało przeżyć. Cieknący dach hali,pawilon TFS niższy niż ustalony, co spowodowało, że stoiska „wyszły” ponad dach, woda zamarzająca w nocy w instalacjach na stoiskach, bo palacz zapomniał uruchomić nagrzewnice, ekipa budująca stoiska, która w ostatnim dniu montażu rezygnuje z wykonywania zabudowy, to tylko część ciekawych przeżyć, mocno podnoszących ciśnienie zarządowi targów. Było jeszcze mnóstwo innych przypadków, ale jestem przekonany, że tak sobie z nimi poradziliśmy, iż większość z nich dla osób spoza grona organizatorów, a w szczególności dla wystawców i gości, nie była zauważalna. O targach można napisać grubą książkę, ale tym razem ograniczę się tylko do tych krótkich wspomnień – mówi Jacek Frontczak.
Przez ostatnie 20 lat z targami Automaticon współpracują fimy: APAR, COMPART AUTOMATION, CZAKI THERMO-PRODUCT, ELMARK Automatyka, INTROL, LUMEL, MVM, PIAP, POLYCO, CPP PREMA, SABUR. Natomiast od 19 lat w imprezę zaangażowane są firmy: AB-MICRO, FESTO, IGE + XAO Polska, IMPOL-1, LC ELEKTRONIK, NIVELCO, POLNA, SAMSON, SIEMENS, SKAMER-ACM. Od początku działalności targów wzięło w nich udział ponad 1000 firm z 24 krajów świata.
Nie tylko targi
Targom Automaticon od wielu lat towarzyszą imprezy dodatkowe. Przez 4 dni targowe odbywają się konferencje i seminaria. W tym czasie w salach konferencyjnych odbywać się będzie szereg konferencji, w tym doroczna konferencja naukowo-techniczna organizowana przez PIAP. Odbędą się liczne seminaria, m.in. firmy PILZ, w czasie którego dyrektor polskiego oddziału Dariusz Kowalski będzie mówił o praktycznych aspektach bezpieczeństwa maszyn. Temat ten w ostatnich kilku latach jest jednym z głównych trendów wymiany doświadczeń na polskim rynku. Również kwestie bezpieczeństwa poruszone będą w trakcie konferencji firmy Elokon. Swoje portfolio rozwiązań w czasie seminariów przedstawią takie firmy, jak INVENTIA, Baumer, Eaton czy Simlogic. Pełny rozkład spotkań znajdą Państwo na odwrocie mapki targów.
Od 1997 roku w czasie targów przyznawany jest Złoty Medal, nagroda dla innowacyjnych produktów prezentowanych na Automaticonie. Oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się na zakończenie pierwszego dnia imprezy.
Produkt Roku 2013
Po raz trzeci w czasie targów Automaticon redakcje Control Engineering Polska oraz Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych oficjalnie ogłoszą wyniki organizowanych konkursów. Konkurs Produkt Roku organizowany jest po raz 11. Od września do listopada ubiegłego roku ponad 100 producentów i dystrybutorów zgłosiło więcej niż 220 innowacyjnych produktów, które zostały wprowadzone na rynek w 2013 roku.
W skład kapituły tegorocznego pierwszego etapu konkursu weszli:
- ppłk dr inż. Wojciech Kaczmarek – pracownik Katedry Mechatroniki, Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej,
- dr inż. Andrzej Ożadowicz – od 2002 roku zatrudniony na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH w Katedrze Automatyki Napędu i Urządzeń,
- dr inż. Jarosław Panasiuk – pracownik Katedry Mechatroniki, Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej,
- dr hab. inż. Krzysztof Pietrusewicz – pracownik Katedry Automatyki Przemysłowej i Robotyki na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie,
- mgr inż. Łukasz Urbański – pracownik Katedry Automatyki Przemysłowej i Robotyki na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Jury oceniało produkty według 4 kryteriów i w 22 kategoriach. Najwyżej ocenione produkty zostały zakwalifikowane do II etapu konkursu – głosowania Czytelników, które trwało od 10 lutego do 6 marca br.
W imieniu firm zgłaszających produkty oraz naszym dziękujemy za wszystkie oddane w konkursie głosy i już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi drugiego dnia targów w sali A od godziny 15:30. Zapraszamy wszystkich chętnych! W wydaniu maj/czerwiec Control Engineering Polska opublikowane zostaną opisy nagrodzonych produktów. Wyniki będą również dostępne na stronie internetowej konkursu www.pr.controlengineering.pl.
Co nowego na stoiskach?
Nowości produktowych możemy się spodziewać na stoisku firmy Omron Electronics. – Chcemy przede wszystkim zainspirować odwiedzających możliwościami zastosowania nowych technologii w przemyśle. Przede wszystkim będą to nowości prezentowane na Platformie Automatyki Sysmac – mówi Magdalena Jaworowicz, marekting communication z firmy Omron. Na stoisku prezentowane będą rozwiązania do produkcji opakowań: maszyny i roboty Delta, jak również nowości produktowe z zakresu bezpieczeństwa maszyn. – Przedstawimy szerzej technologię OKAO, którą wstępnie prezentowaliśmy w zeszłym roku. Technologia OKAO (dosłownie „wizja twarzy” w języku japońskim) jest już wykorzystywana na całym świecie w smartfonach i aparatach, gdzie umożliwia uchwycenie idealnego momentu do zrobienia zdjęcia, wykrywając np. uśmiech fotografowanej osoby. Nowe technologie całkowicie odmienią sposób inter-akcji z maszynami. W rezultacie wszystkie osoby obsługujące maszynę – czy to operatorzy, pracownicy obsługi technicznej, producenci maszyn, czy też końcowi użytkownicy, uzyskają dostęp do ważnych informacji bezpośrednio z interfejsu maszyny. Przygotowaliśmy również ciekawą ekspozycję produktów objętych strategią 361°. Jest to nasza unikatowa oferta produktów, idealnie dopasowana do potrzeb – dodaje Magdalena Jaworowicz.
Z początkiem roku firma Eldar nawiązała współpracę z firmą Servotronix Motion Control, w czasie targów Automaticon na stoisku będzie można zapoznać się z ofertą nowych produktów tej firmy, a w tym m.in. najnowszą generacją serwosterowników.
Obecnie targi Automaticon to najpoważniejsza impreza w branży automatyki przemysłowej w Polsce. Pomimo pojawienia się wielu nowych imprez targowych na rodzimym rynku, żadna z nich nie stanowi większego zagrożenia dla ugruntowanej pozycji Automaticonu. Jedyną realną konkurencję stwarzają targi odbywające się w Niemczech, między innymi rozpoczynający się tydzień później Hannover Messe. Automaticon na pewno przez kilka najbliższych lat będzie ważną imprezą targową, na którą zdecydowanie warto się wybrać. Jak co roku równolegle z targami odbywać się będzie szereg konferencji i seminariów, m.in. organizowana przez PIAP konferencja naukowo-techniczna Automation. Na koniec warto dodać, że od 8 lat, według danych organizatorów, liczba wystawców nie zeszła poniżej 300, jak również niezmienna jest od kilku lat frekwencja odwiedzających.
Serdecznie zapraszamy do udziału w targach i do odwiedzenia naszego stoiska, na którym prezentowane będzie pełne portfolio czasopism naszego wydawnictwa.
CE
O targach Automaticon
Data i miejsce targów:
25 –28 marca 2014
Warszawskie Centrum EXPO XXI
ul. Prądzyńskiego 12/14, 01-222 Warszawa (Wola, wjazd ul. Bema od ul. Kasprzaka)
Godziny otwarcia targów dla publiczności:
25 –28 marca 2014 – 9.00 –17.00
28 marca 2014 – 9.00 –15.00
Kontakt:
tel. 22 874 02 30, 874 01 50, 874 00 74
faks. 22 874 01 49
targi@automaticon.pl
www.automaticon.pl
Organizator:
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP/MVM Sp. z o.o.
Biuro tragów: 21.03.2014, 29.03.2014 w godzinach 8.00 –20.00, w czasie trwania targów w godzinach 8.30 –18.00
Zarząd: dr inż. Jacek Frontczak – komisarz (PIAP), Janusz Rudzisz – członek zarządu (MVM sp. z o.o.), Katarzyna Podogrocka – członek zarządu (MVM sp. z o.o.), mgr Małgorzata Korbecka-Pachuta – sekretarz zarządu (PIAP), Joanna Klonowska – biuro targów (PIAP)