Wiele zależy od aplikacji…

    Piotr Adamczyk, Menager Produktu, ASTOR
    Wiele zależy od aplikacji…
    Spójność systemu sterowania wymaga, aby wszystkie elementy wchodzące w jego skład mogły wymieniać ze sobą dane. To z kolei wymusza obsługę tego samego protokołu przez wszystkie urządzenia, aby możliwa była komunikacja.
    Od lat w automatyce przemysłowej w sieciach szeregowych najpopularniejszym protokołem komunikacyjnym jest Profibus DP oraz Modbus RTU i nic nie wskazuje na to, aby się to zmieniło. Bardzo duża popularność protokołu Modbus RTU to zasługa przed wszystkim otwartej definicji protokołu, która zapewnia implementowanie go w urządzeniach każdego producenta wyposażającego swoje produkty w port RS. Sukces standardu Profibus DP to z kolei zasługa przede wszystkim możliwości, jakie oferuje oraz wyposażenia w ten właśnie port komunikacyjny urządzeń polowych. Dzięki temu mamy nad nimi pełną kontrolę, co pozwala lepiej zarządzać całym systemem.
    W sieciach bazujących na standardzie Ethernet wskazanie najpopularniejszego protokołu nie jest już tak oczywiste. Wiele zależy bowiem od aplikacji. Bardzo często w urządzeniach przemysłowych wyposażonych w port Ethernet spotyka się wbudowaną obsługę standardu Modbus /TCP. Jest on bardzo często wykorzystywany do komunikacji warstwy aplikacyjnej (systemy wizualizacji i kontroli) z warstwą sterowania (sterowniki PLC, kontrolery PAC). Ostatnio można zaobserwować bardzo dynamiczny rozwój i coraz większą popularność sieci Profinet. Wymiana informacji opiera się tutaj na modelu komunikacji asynchronicznej gwarantującej dostarczanie danych w ściśle zadeklarowanym czasie (nawet 1 ms). Profinet staje się przez to popularny w systemach bardziej złożonych, wymagających wysokiej dostępności. Często spotykany jest również standard EtherCAN (rozwiązanie maszynowe) oraz EtherNet/IP.