We Włocławku rozpoczęła się budowa zakładów chemicznych Solvaya

    Solvay, jeden z największych koncernów z branży chemicznej, rozpoczął 22 maja we Włocławku budowę zakładu produkcji krzemionki wysokodyspersyjnej. Nowy zakład będzie obsługiwał głównie przemysł oponiarski.

    Nowa fabryka Grupy Solvay to inwestycja o wartości około 75 milionów euro. Dzięki niej powstanie ponad pół setki nowychmiejsc pracy. Co ważne całkowita zdolność Solvay do produkcji krzemionki o wysokiej dyspersji wzrośnie o 85 000 ton rocznie.

    Zakład, powstaje na ośmiohektarowej działce. Za wyborem włocławskiej lokalizacji przemawiały m.in. względy logistyczne. W pobliżu znajdują się liczne główne węzły energetyczne i niedawno uruchomiona autostrada Warszawa-Gdańsk. Połączenia komunikacyjne są o tyle ważne, że zakład będzie współpracował z klientami Solvaya z Europy Wschodniej i Rosji.

    Zakład znajdować się będzie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE), na terenie kompleksu przemysłowego spółki Anwil z Grupy Kapitałowej PKN ORLEN.

    – Nasz nowy zakład we Włocławku uosabia plany Solvay na przyszłość i podkreśla, że chcemy wspierać rozwój naszych klientów w Europie Wschodniej, w Rosji i na całym świecie – mówi Tom Benner, prezes Solvay Silica. – Nowy zakład pozwoli nam zdecydowanie zwiększyć zdolności produkcji naszych innowacyjnych, wiodących na świecie technologii HDS, w tym nowej generacji produktów. Obrazuje również, jak wzmacniamy naszą globalną pozycję konkurencyjną oraz przewagę technologiczną i rynkową ? dodaje Tom Benner.