Wdrażanie robotów – cztery problemy do rozwiązania dla firm przemysłowych

Źródło: Unsplash

Wdrażanie robotów przemysłowych w zakładzie nie polega tylko na prostym zakupieniu robota i podłączenie go. Istnienie wiele różnych problemów finansowych i logistycznych, które należy przeanalizować zanim robot zostanie zakupiony i będzie mógł być efektywnie wykorzystany do zautomatyzowania prac w fabryce.

Jak zauważyło Stowarzyszenie Przemysłu Robotycznego (RIA, Robotic Industries Association) w niedawnym poście na blogu Robotics Online, co prawda roboty przemysłowe mogą być wykorzystywane do wielu różnych celów, jednak problemy napotykane przez firmy produkcyjne przy wdrażaniu tych maszyn są stosunkowo podobne. Zrozumienie tych wspólnych problemów, których doświadczają producenci inwestując w roboty, może pomóc im w przygotowaniu się na zainwestowanie w nowy sprzęt robotyczny.

Istnieją cztery typowe problemy związane z robotyzacją zakładów przemysłowych.

1️⃣ Umiejętności i szkolenia pracowników.

Gdy w zakładzie przemysłowym wdrażane są nowe systemy robotyczne, to od pracowników tego zakładu wymaga się nowych umiejętności. Wielu z tych ludzi będzie musiało zostać przeszkolonych z pracy w nowym otoczeniu, poza tym trzeba będzie zatrudnić nowych pracowników – posiadających odpowiednie wykształcenie, certyfikaty oraz doświadczenie w robotyce.

2️⃣ Kwestie BHP.

Roboty przemysłowe wprowadzają wiele nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa w miejscu pracy. W kwestii bezpieczeństwa pracy z robotami istnieją zarówno ścisłe regulacje jak i surowe kary. Firmy produkcyjne muszą się na to przygotować przed zainstalowaniem robotów w zakładach, aby zapewnić spełnienie wymagań określonych przepisami BHP oraz stworzyć bezpieczne środowisko dla pracowników.

3️⃣ Wyznaczenie budżetu na nowy system.

Typowo roboty przemysłowe wymagają poniesienia dużych kosztów inwestycyjnych, chociaż ceny systematycznie spadają. W oczekiwanym okresie uzyskania zwrotu z inwestycji (ROI) poziomy sprzedaży oraz wolumeny produkcji firmy muszą pozostać stabilne, aby zrekompensować koszty inwestycji początkowej.

4️⃣ Zarządzanie przepływem roboczym produktu.

Istnieje wiele czynników do przeanalizowania przy określaniu, jak będą wyglądały przepływy robocze produktu po zainstalowaniu robota. Orientacja i prędkość prezentacji części robotom muszą być dokładnie obliczone, aby zapewnić maksymalną wydajność produkcji ale bez jej nadmiernego zwiększenia, aby istniejące systemy mogły ją obsłużyć.

Umiejętności pracowników, nowe protokoły BHP, wyznaczanie budżetu oraz zarządzanie przepływami roboczymi produktów to kilka z najważniejszych problemów dla producentów, którzy zamierzają wdrożyć systemy automatyki wykorzystujące roboty przemysłowe. Wdrażanie robotów jest znacznie bardziej skomplikowane od zwykłego zakupienia i zintegrowania tych maszyn. Producenci muszą być przygotowani na wymienione wyżej problemy, aby wydobyć jak najwięcej ze swoich systemów automatyki.


Niniejszy artykuł oryginalnie pojawił się na blogu Robotics Online. Stowarzyszenie Przemysłu Robotycznego (RIA) jest częścią Stowarzyszenia Na Rzecz Postępów w Automatyzacji (A3), będącego partnerem CFE Media ds. treści.