Warsztaty ESO dla Przemysłu

  Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) przedstawi w styczniu w Warszawie swoją ofertę współpracy skierowaną do firm z różnych branż, takich jak elektronika, IT, optyka, budownictwo i innych. Warsztaty będą jednodniowe i odbędą się 22 stycznia 2013 roku.

  W ramach „Warsztatów ESO dla Przemysłu” ze stronyESO możliwości i zasady współpracy przedstawić pięciu dyrektorów odpowiednich departamentów. Organizatorzy zapowiadają także obecność przedstawicieli polskich ministerstw i agencji rządowych.
   
  Warsztaty odbędą się w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie (CAMK PAN). Organizatorami są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz CAMK PAN.
   
  Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) jest odpowiednikiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), tylko prowadzącym badania kosmosu z powierzchni Ziemi. Do zadań ESO należybudowa i użytkowanie wielkich, nowoczesnych teleskopów oraz różnorodnych instrumentów obserwacyjnych, a także całej infrastruktury naziemnej niezbędnej do pracy obserwatoriów. ESO zarządza także wielkimi bazami danych i wprowadza różne rozwiązania informatyczne.
   
  Obecnie ESO szykuje się do gigantycznej inwestycji – budowy Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), który ma mieć średnicę około 40 metrów i stać się największym teleskopem optycznym na świecie (obecnie największe tego rodzaju instrumenty mają średnice po około 10 metrów). Projekt ten ma budżet planowany na ponad miliard euro.
   
  Trwają starania o wstąpienie naszego kraju do ESO, a jeśli zakończą się sukcesem, będzie to oznaczać dla polskich firm możliwość wystartowania w przetargach tej organizacji. Aktualnie Europejskie Obserwatorium Południowe poszukuje do współpracy firm z branż takich jak elektronika, optyka, kriogenika, IT (zarówno software jak i hardware), systemy zasilania, budowa wielkich konstrukcji stalowych, ciężki sprzęt i innych.
   
  Dokładne informacje na temat warsztatów, w tym szczegółowa lista branż oraz formularz zgłoszeniowy, znajdują się na stronie internetowej http://eso-industry.pta.edu.pl