Rekorodwy kontrakt ABB na polskiej kolei

  Grupa ABB otrzymała zamówienie o łącznej wartości prawie 110 mln PLN od PKP Energetyka S.A., głównego dystrybutora energii elektrycznej dla przewoźników i firm kolejowych w Polsce, na dostawę zespołów prostownikowych dla podstacji trakcyjnych prądu stałego (DC). Jest to największy w historii kontrakt na tego typu urządzenia w polskim przemyśle kolejowym.

  ABB dostarczy zamówione zespoły w latach 2012-2014. Obecnie w systemie zasilania PKP pracuje kilkaset prostowników produkcji ABB.

  Polska, w sercu wschodniej Europy, mierzy się z bardzo dużymi wyzwaniami, aby sprostać zapotrzebowaniu stale rosnącej liczby pasażerów linii krajowych i międzynarodowych oraz zwiększonego ruchu towarowego w krajowej sieci kolejowej. Rozpoczęto duży program rozbudowy i podniesienia jakości podstacji trakcyjnych, jak również wdrażany jest plan dla nowych, zelektryfikowanych linii. Rozwój infrastruktury energetycznej pozwoli PKP wprowadzić nowoczesny tabor kolejowy o maksymalnej prędkości od 160 do 200 km/h. Dzięki temu znacznie skróci się czas przejazdu i zwiększy się komfort podróży pomiędzy największymi miastami w kraju.

  ?Naszemu klientowi dostarczymy urządzenia o niskich kosztach utrzymania i wysokiej przeciążalności, które produkowane są w lokalnych zakładach po konkurencyjnych cenach? ? powiedział Ulrich Spiesshofer, dyrektor Dywizji Napędy i Automatyzacja Produkcji ABB. ?To zamówienie jest potwierdzeniem naszej udokumentowanej listy osiągnięć oraz wyrazem zaufania, jakim na przestrzeni lat PKP darzy nasze wysoce niezawodne urządzenia?.

  Rosnąca troska o środowisko, gwałtowna urbanizacja oraz konieczność szybszego transportu ludzi i towarów czyni infrastrukturę kolejową kluczowym elementem w sukcesie ekonomicznym danego kraju. ABB jest wiodącym dostawcą produktów automatyki i energetyki, systemów i usług, które dostarczają niezawodną energię elektryczną dla taboru i infrastruktury kolejowej. Obejmują one pełen wachlarz urządzeń prądu zmiennego (AC) i prądu stałego (DC) dla zasilania trakcji wraz z zarządzaniem energią elektryczną wzdłuż trakcji w celu zapewnienia niezawodnych dostaw energii elektrycznej oraz energooszczędności.

  PKP Energetyka funkcjonuje na rynku od 2001 roku, a podstawową działalnością spółki są sprzedaż i dostarczanie energii elektrycznej oraz sprzedaż paliw płynnych dla przewoźników i firm kolejowych. Spółka oferuje również specjalistyczne usługi w sektorze energetycznym.