W Jaworznie powstaje ostatni blok węglowy grupy Tauron?

    Blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno III jest ostatnim blokiem węglowym, jaki budujemy w oparciu o dotychczasową strategię Grupy Tauron. Nowa strategie będzie zakładać dywersyfikację paliw – mówi Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.

    – Nie ulegamy antywęglowej histerii, nasz sztandarowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno jest realizowany i z tego projektu się nie wycofamy – mówi Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.

    Prawdopodobnie w kwietniu br. przedstawiona zostanie aktualizacja strategii grupy Tauron, w której zaplanowane zostaną m.in. najważniejsze inwestycje w nowe moce wytwórcze.

    – Planowane inwestycje będą zweryfikowane pod kątem dywersyfikacji paliwa. Na pewno nie będzie to tylko gaz – zapewnia Dariusz Lubera.

    Jak podkreśla prezes Lubera, powstający blok w Elektrowni Jaworzno III jest ostatnim blokiem węglowym budowanym w oparciu o starą strategię.

    – Po aktualizacji strategii przyjrzymy się innym projektom. Łatwiej będzie podejmować decyzje inwestycyjne kiedy wyjaśni się kwestia przydziału uprawnień do emisji CO2. Unia Europejska co chwilę nam coś funduje, jak ostatnio mapę drogową dla gospodarki niskoemisyjnej do roku 2050 – wyjaśnia Dariusz Lubera.

    Tauron nie zamierza rezygnować, przynajmniej na razie, z produkcji energii z węgla kamiennego. Prezes Lubera przypomina, że w skład Grupy chodzi Południowy Koncern Węglowy posiadający dwie kopalnie węgla kamiennego, trwają starania nad pozyskaniem od Kompanii Węglowej kopalni Bolesław Śmiały. Jej ewentualne przejęcie zwiększy zdolności wydobywcze PKW. Kopalnie te mogą jednak dostarczać węgiel tylko dla już istniejących bloków. Nowe bloki mogą wykorzystywać gaz ziemny, jak to będzie w Elektrowni Stalowa Wola i EC Katowice i prawdopodobnie w Elektrowni Blachownia.

    Dariusz Lubera zapowiada, że w roku 2017 Elektrownia Stalowa Wola zakończy produkcję energii z węgla – będzie ona wówczas wykorzystywała tylko gaz (blok 400 MW) i biomasę (dwa bloki po 20 MW).