Trendy w segmencie napędów

Łatwiejsza konfiguracja i uruchamianie, większy nacisk na funkcje bezpieczeństwa oraz postępująca integracja ze sterownikami PLC to trendy, które będą wyznaczały przyszłość segmentu napędów w najbliższej przyszłości. Inżynierów powinien cieszyć spodziewany spadek cen.
Z najnowszych danych Control Engineering Polska wynika, że zdecydowanie największą popularnością cieszą się silniki asynchroniczne. Z pewnością dla nikogo nie stanowi to zaskoczenia. Silniki synchroniczne zajmują drugie miejsce, natomiast silniki krokowe znalazły się zaraz za nimi na miejscu trzecim, poprawiając wynik uzyskany w naszym badaniu z lipca 2007 roku aż o 50%. Tak dużą popularność silniki krokowe zawdzięczają niskiej cenie, łatwemu sterowaniu i dużej dostępności. Zarówno silniki krokowe, zwane popularnie ?krokowcami?, jak też ich sterowniki dostępne są zazwyczaj ?od ręki?. I to nie tylko u profesjonalnych dostawców, ale także w małych sklepach internetowych czy na serwisach aukcyjnych. Jak pokazują wyniki naszej ankiety, najważniejsze kryteria, jakimi kierują się użytkownicy, to ceny napędów oraz ich niezawodność. I to właśnie silniki krokowe mają trwałą konstrukcję przy niewielkiej cenie. Sterowanie ?krokowcami? nie nastręcza problemów i jednocześnie rozwiązuje podstawowy problem napędów elektrycznych, czyli ustalanie pozycji. Te cechy predestynują krokowce do tego, żeby były źródłem napędu do prostych aplikacji ? małych stacji obróbkowych, ploterów itp. Nic dziwnego, że są obiektem zainteresowania wszystkich młodych konstruktorów budujących własne urządzenia.
Druga pozycja silników synchronicznych nie zmieniła się od zeszłego roku i wydaje się być niezagrożona. Urządzenia te są najlepszym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba uzyskania dużej dynamiki. Są dopracowane konstrukcyjnie i mają lekkie wirniki, czego efektem jest niska bezwładność. Nie mają jednak tak wysokich mocy, jak silniki asynchroniczne i są od nich droższe. Odmienne technologie wykonania obu typów urządzeń powodują, że mogą znaleźć zastosowanie w bardzo różnych aplikacjach wymagających ustalonych parametrów silnika.