Poprawnie wykonane systemy bezpieczeństwa mogą służyć rozrywce. A mówiąc bardziej dokładnie, dopilnować, żeby to, co bawi, nie obróciło się w tragedię. Spojrzenie na przebieg dwóch aplikacji pokazuje, jak połączenie systemów bezpieczeństwa i sterowania może przyczynić się do spadku kosztów przy jednoczesnym zwiększeniu niezawodności.
Konstrukcja systemu bezpieczeństwa może być kompaktowa i czytelna (na zdj. system Pilz).
Pierwszą aplikację zainstalowano na potrzeby nowej, szybko zyskującej na popularności kolejki górskiej, uruchomionej w dużym wesołym miasteczku w Tennessee. Programowalne sterowniki bezpieczeństwa (PLC) i zintegrowany z nimi interfejs człowiek- -maszyna (HMI) firmy Pilz pomagają zapewnić ludziom dreszczyk emocji przy minimalnym ryzyku. Według Boba Hartline?a, wiceprezesa działu inżynierii systemowej w Entech Creative Industries osiągnięcie założeń początkowych stanowiło spore wyzwanie i wymagało starannego projektu. Na pozór zabezpieczenie tzw. roller coastera wydawało się prostym zadaniem. Pojazdy kolejki po wjechaniu na górę zatrzymują się na chwilę. Wówczas dochodzi do wybuchu ognia, co wygląda dość groźnie. Następnie pojazdy dalej przemierzają swoją trasę, a ogień pojawia się przy następnej kolejce z kompletem pasażerów po mniej więcej 30 sekundach. W szczycie sezonu kolejka działa nawet przez 12 godzin bez przerwy.
Przykład 1.: Zabawa, gry i norma NFPA 160
Jak podkreśla Hartline, obecność niewielkiej grupy widzów sprawia, że kolejka musi spełniać wymagania normy NFPA 160, która dotyczy efektów ogniowych prezentowanych przed widownią. Związany z bezpieczeństwem proces monitorowania i sterowania zaczyna się w momencie, gdy zasilający palniki gaz ziemny przedostaje się do budynku. Czujniki monitorują ciśnienie gazu, zabezpieczając przed zbyt niskim lub wysokim ciśnieniem. Inne czujniki sprawdzają te same parametry, gdy gaz znajduje się w pomieszczeniu z palnikami. Stan palników jest kontrolowany, aby zapewnić ich prawidłowe działanie.