System sterowania z zaawansowanymi funkcjami

Fot.: Jeszcze bardziej imponujący: MultiControl z zaawansowanymi funkcjami

Firma Interroll dokonała kolejnej optymalizacji czterostrefowego systemu sterowania MultiControl. Łatwa instalacja i czytelne obrazy procesów, reprezentujące idealne połączenie big data i zasobów PLC, oferują obecnie jeszcze większą elastyczność w aplikacjach Industry 4.0.

MultiControl to wieloprotokołowy system sterowania napędów RollerDrive EC310, będących kluczowymi elementami platformy MCP (Modular Conveyor Platform) i napędów Pallet Drive (poprzez jednostki sterujące Pallet Control). Stanowi rozwiązanie do transportu kartonów, tacek i palet, oferujące ogromną elastyczność w zakresie przechowywania, a także projektowania i instalowania systemów przenośnikowych. Może być również bez problemów stosowany w warunkach głębokiego zamrożenia.

Dzięki MultiControl, czujniki i napędy RollerDrive mogą być integrowane bezpośrednio z poziomem fieldbus, co eliminuje potrzebę stosowania dodatkowych czujników i siłowników. Zasilanie jest dostarczane za pomocą standardowego kabla taśmowego. Dwa oddzielne obwody umożliwiają bezpieczne wyłączenie RollerDrive, gdy komunikacja na szynie pozostaje aktywna. Protokoły PROFINET, Ethernet/IP i EtherCAT mogą być używane poprzez proste przełączanie się pomiędzy nimi.

MultiControl może sterować czterema strefami przenośnika, umożliwiając podłączenie czterech napędów RollerDrive i czterech czujników. Adresowanie i konfiguracja odbywają się za pomocą sterownika PLC, przeglądarki internetowej lub metodą Interroll Teach-In, która umożliwia ustalenie sekwencji wszystkich jednostek MultiControl przenośnika i prawidłowy kierunek obrotu wszystkich napędów RollerDrive. Oszczędza to czas rozruchu w miejscu instalacji. Różne obrazy procesów reprezentują idealne połączenie big data i zasobów PLC. MultiControl komunikuje się ze sterownikami PLC w czasie rzeczywistym w odstępach dwóch milisekund, co sprawia, że jest łatwy w obsłudze i odpowiedni dla praktycznie wszystkich zastosowań.

Prostsza, bezpieczna instalacja

Teraz, oferując zaawansowane funkcje, MultiControl obejmuje szeroki zakres możliwych zastosowań dzięki swojej łatwości obsługi:

– Autonomiczny przenośnik beznaporowy: Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej logiki MultiControl nie jest wymagany sterownik PLC i jego programowanie

– Autonomiczny przenośnik beznaporowy połączony ze sterownikiem PLC: Umożliwia wizualizację całej linii przenośnika, ponieważ sterownik PLC odbiera wszystkie informacje z czujników i napędów RollerDrive. Sterownik PLC może również w razie potrzeby sterować logiką przenośnika beznaporowego

– Jeśli wymagana jest określona logika, MultiControl może być wykorzystany jako urządzenie wejścia/wyjścia. Istniejąca logika przenośnika beznaporowego jest w tym przypadku pomijana. Podłączony sterownik PLC odbiera wszystkie informacje z czujników i napędów RollerDrive, a poprzez odpowiednie programowanie dostosowuje transport materiałów do wymagań użytkownika.

MultiControl oferuje zwiększoną ochronę przed odwróceniem polaryzacji zasilania. Gdy pojawi się taka sytuacja, nie ulegnie on uszkodzeniu. Odnosi się to również do zwarcia wejść i wyjść do linii zasilania. Są one obecnie odporne na zwarcie. Oba te aspekty zapewniają zwiększoną odporność na błędy, zwłaszcza w fazie uruchamiania systemu. Łatwo można również zapewnić uziemienie ekranu kabla komunikacyjnego przy użyciu MultiControl. Dzięki temu komunikacja i transport są jeszcze bardziej niezawodne w systemach podatnych na uszkodzenia.