System pomiaru i archiwizacji temperatur w chłodniach dla firmy z branży spożywczej z użyciem stacji SAE-IT Systems

Na zlecenie dużej firmy z branży spożywczej Automatech Sp. z o.o. przygotował system do monitorowania i archiwizacji temperatur w chłodniach, który ma zapewnić, że mrożenie produktów odbywa się z zachowaniem przyjętych procedur i służy dodatkowo do celu późniejszej weryfikacji podczas audytów wewnętrznych.

Podczas produkcji w branży spożywczej jedną z najbardziej ważnych spraw jest zachowanie norm i właściwych procedur, aby produkowane wyroby spożywcze były zdrowe i miały długi termin przydatności do spożycia. Dodatkowo podczas chłodzenia produktów spożywczych bardzo istotne jest zachowanie właściwych temperatur i czasookresu ich występowania. Monitoring tych wartości często wymaga systemu rozproszonego na dużej powierzchni i w wielu budynkach, a nawet w odrębnych lokalizacjach, gdzie wykorzystanie jednego kanału komunikacji nie jest zawsze możliwe lub nie jest opłacalne.
Automatech buduje systemy zdalnego nadzoru i kontroli w oparciu o specjalizowane sterowniki telemetryczne niemieckiej firmy SAE-IT Systems, która posiada 40 lat doświadczenia w budowie urządzeń służących zbieraniu i przesyłaniu danych. Na rynku niemieckim zainstalowano ponad 200.000 systemów SAE-IT, w tym u takich klientów jak Vattenfall, BASF, Bayer,  E-On, RWE i wielu innych.
Telemetryczne sterowniki serii 5+ charakteryzują się:
– możliwością wykorzystania praktycznie dowolnych kanałów transmisji (Ethernet, GSM /GPRS 3G,4G, TETRA, RS-485, RS-232, V.24, światłowody, DSL, SHDSL, PSTN, Bluetooth).
– łatwością konfiguracji dla celów telemetrii przy pomocy jednego, intuicyjnego  oprogramowania Set-IT
– możliwością zastosowania technologii soft-PLC dla bardziej złożonych algorytmów sterowania ? oprogramowanie Code-IT
– szeroką ofertą kart wejść/wyjść binarnych i analogowych oraz komunikacyjnych
– dedykowany OPC-Serwer umożliwia łatwe podłączenie do dowolnego systemu SCADA ? oprogramowanie Conect-IT
– możliwość lokalnego archiwizowania danych z wykorzystaniem zegara czasu rzeczywistego synchronizowanego z serwerem NTP lub DCF
– obsługa standardowych przemysłowych protokołów komunikacyjnych: Modbus RTU/TCP, MPI / 3964R/RK512, Profibus DP
– obsługa otwartych protokołów komunikacyjnych stosowanych w telemetrii IEC60870-5-101, IEC60870-5-103, IEC60870-5-104, IEC61850, SML + IEC62056-21, DSFG
W przypadku większych systemów układ może wyglądać następująco:

W zakładzie zainstalowany został odpowiednio rozbudowany system FW50, do którego podłączonych zostało parędziesiąt czujników temperatury mierzących temperatury w poszczególnych strefach użytkowanych chłodni naszego Klienta.
System jeszcze bez żadnych dodatkowych elementów archiwizuje dane pomiarowe zapisując wszystkie temperatury w ustalonych dostępach w swojej wewnętrznej pamięci z wykorzystaniem wbudowanego zegara czasu rzeczywistego, który może dodatkowo synchronizować się z poprzez serwer NTP. Dane odczytywane są przez Użytkownika z wykorzystaniem wbudowanego Webserwera i można je ściągnąć z systemu w postaci pliku danych po jego podłączeniu się do Ethernetu.     
W przypadku, w którym wartości którejkolwiek temperatury nie będą utrzymywane w zadanym, akceptowalnym zakresie system automatycznie poinformuje poprzez wbudowany moduł GSM właściwą osobę wysyłając jej SMS?a z informacją alarmową, aktualnymi przekroczonymi temperaturami, aby możliwa była natychmiastowa reakcja.

W kolejnym etapie do systemu planowane jest podłączenia wizualizacji klasy SCADA firmy Flowchief, by można było w sposób graficzny obserwować na bieżąco rozkład utrzymywanych temperatur oraz zdalnie korygować wartości zadane w procesie mrożenia poprzez oddziaływanie na elementy wykonawcze. Połączenie oprogramowania SCADA ze sterownikami uzyskiwane będzie z wykorzystaniem OPC serwera dedykowanego urządzeniom SAE-IT.
Dodatkowo zainstalowany system FW-50 SAE-IT ze względu na swój telemetryczny rodowód umożliwia jego pełną zdalną diagnostykę poprzez dostępne media komunikacyjne np. internet z tunelem VPN oraz zdalną aktualizację w przypadku konieczności wprowadzenia zmian wynikających z optymalizacji algorytmów obliczeniowych lub dodawania kolejnych. System ten nawet w przypadku wystąpienia błędów w komunikacji podczas jego zdalnej aktualizacji zapewnia jego dalszą pracę, ze względu na procedury zabezpieczeniowe przygotowane na taki wypadek, a pochodzące z branży energetycznej, gdzie jest najczęściej stosowanym systemem zdalnego nadzoru na rynku niemieckim w zakresie niskich i średnich napięć. W takim przypadku po utracie komunikacji podczas wgrywania nowego programu system nadal pracować będzie z użyciem dotychczasowego oprogramowania i możliwe będzie ponowna próba jego wgrania bez konieczności wyjazdu do miejsca lokalizacji linii technologicznej inżyniera Automatech. Ponadto w przypadku konieczności aktualizacji wszystkich sterowników w zakładzie możliwe jest również wgranie nowych programów poprzez ich automatyczne wgranie z użyciem Pendrive?a lub połączania Bluetooth ze smartfona czy notebooka (z zachowaniem funkcji zabezpieczeniowych) bez konieczności wyposażania Użytkownika końcowego w komplet oprogramowani narzędziowych SAE-IT, pomimo ich intuicyjności i niewygórowanego kosztu.