Święto robotów na targach HAPexpo i ROBOTshow 2012

W dniach 13-15 listopada 2012 w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia odbędą się już tradycyjnie Targi Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo, poświęcone automatyzacji procesów produkcyjnych. Wraz z HAPexpo w Sosnowcu zagoszczą już po raz drugi – Targi Robotyzacji i Automatyzacji w Przemyśle ? ROBOTshow. Na targi zaprasza firma ASTOR ? Strategiczny Partner Targów HAPexpo i ROBOTshow 2012. Ramię w ramię z dystrybutorem robotów Kawasaki oraz EPSON staną partnerzy biznesowi ASTORa ? firmy: ABIS, Control-Service, Fronius i Markon.

Targi HAPexpo to jedyne tak kompleksowe wydarzenie na południu Polski. Na targach prezentowane są m. in.: roboty przemysłowe, laboratoryjne, mobilne, a także automatyka przemysłowa, elementy i systemy hydrauliczne, pneumatyczne, sterowniki i napędy. Firma ASTOR, posiadająca w ofercie m.in. roboty przemysłowe Kawasaki i EPSON, ponownie zaangażowała się w projekt, zapraszając do współpracy swoich partnerów biznesowych, którzy przygotowali dla odwiedzających mnóstwo atrakcji.

Firma Abis przedstawi aplikację typu ?Pick & Place? z szybkim robotem Kawasaki Delta YF003. Zadaniem robota jest przenoszenie detali pomiędzy dwoma ruchomymi podajnikami. Stanowisko pokazowe ma na celu przedstawienie możliwości zastosowań szybkich robotów do aplikacji pakowania w branży spożywczej i innych, z pakowaniem do opakowań pojedynczych sztuk. Aplikacja zilustruje otwartość rozwiązań firmy Kawasaki na integrację z produktami firm zewnętrznych, dzięki której stanowiska zrobotyzowane mogą być lepiej dostosowane do potrzeb klienta końcowego.

Firma Control ? Service zaprezentuje współpracę robota Kawasaki z układem synchronizacji i pozycjonowania w oparciu o aplikację z zastosowaniem programowalnego sterownika SyncPos MCO 305 firmy DANFOSS zintegrowanym z przetwornicą częstotliwości FC302.

Prezentowany układ będzie składał się z robota oraz dwóch sprzężonych ze sobą elektrycznie silników indukcyjnych, sterowanych przez przetwornice częstotliwości. Zastosowanie w jednym z napędów sterownika ruchu SyncPos umożliwi wykorzystanie dodatkowych funkcji regulacji pozycji i synchronizacji pomiędzy tymi silnikami.

Na stoisku kolejnego współwystawcy firmy ASTOR ? Fronius Polska – zostanie zaprezentowany  wysoko precyzyjny proces zrobotyzowanego spawania Cold Metal Transfer (CMT), realizowany przez robota Kawasaki RA006L.

Niskoenergetyczny proces spawania CMT gwarantuje doskonałe wyniki złącz w przypadku wszystkich materiałów, precyzyjną regulację procesu oraz najbardziej stabilny łuk spawalniczy. Proces CMT w porównaniu do typowego spawania MIG/MAG wprowadza mniej ciepła, dzięki stałej zmianie pomiędzy ogrzewaniem i schładzaniem co zapewnia perfekcyjne wyniki i nieograniczone możliwości podczas spawania, lutospawania i napawania. Spawamy bez rozprysku blachy od grubości od 0,3 mm do 3,0 mm. Technologia CMT została opracowana z myślą o najtrudniejszych połączeniach i bardzo specjalnych wymaganiach. Efekt to trzy dodatkowe procesy, które umożliwiają znalezienie doskonałego rozwiązania dla wielu zastosowań, a przy tym zapewniają najlepsze wyniki.

Firma Markon z kolei pokaże robota Kawasaki FD050N, wyposażonego w zaawansowaną głowicę, która przenosi produkty do opakowań zbiorczych. Chwytak zbudowany jest w oparciu o serwonapędy, dzięki czemu może się on dopasowywać do aktualnie paletyzowanego produktu oraz realizowanego schematu pakowania. Rozwiązanie zapewnia dużą wydajność przy gwarancji maksymalnej elastyczności. Robot Kawasaki FD050N świetnie sprawdza się w zadaniach paletyzacji i pakowania. Udźwig 50kg i zasięg pozwalający na paletyzację na dużych wysokościach umożliwiają wykorzystanie tego robota do wielu zadań.

Branżowe seminaria i konferencje, oferty wystawców, prezentacje urządzeń,
a wśród nich oczywiście nowości technologiczne, staną się okazją do wymiany doświadczeń dla szukających nowych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji procesów produkcyjnych.

Pierwszego dnia targów odbędą się, przyjęte w ubiegłym roku z dużym zainteresowaniem, zawody robotów mobilnych ASTOR Robot Challenge, przygotowane przez firmę ASTOR wspólnie z Kołem Naukowym INTEGRA. Przez trzy dni wystawiennicze będą odbywały się też warsztaty robotowe, w których będzie mógł wziąć udział każdy zainteresowany.

Więcej informacji na stronie targów: www.robotshow.pl i www.hapexpo.pl