W Łodzi rusza budowa nowego zakładu ABB

  Na 6 listopada br. zaplanowano wmurowanie aktu erekcyjnego pod nowy obiekt ABB w Polsce. W Łodzi powstanie zakład produkujący podzespoły do transformatorów mocy oraz transformatorów rozdzielczych. Koszt inwestycji to ok. 30 mln dolarów.

  Nowa jednostka produkcyjna powstanie w sąsiedztwie istniejących fabryk ABB w Łodzi. Budowa zakładu o powierzchni 10 000 m2 zostanie zakończona w połowie 2013 roku. Zatrudnienie w nim znajdzie 140 osób, włączając w to operatorów maszyn oraz personel wspierający, działający w obszarach logistyki, zakupów, jakości i inżynieringu.

  – Nowy zakład w Łodzi będzie pełnił rolę dostawcy dla naszych fabryk transformatorów w regionie. Inwestycja ta jest wyrazem nieustającego zaangażowania ABB w Europie – mówi Bernhard Jucker, dyrektor Dywizji ABB Produkty Energetyki.

  Nowy zakład będzie produkować podzespoły do transformatorów, wspierając istniejące zakłady transformatorów ABB w Łodzi. Obecnie produkowane są w nich transformatory mocy do 300 MVA i napięciu do 500 kV oraz olejowe transformatory dystrybucyjne o mocy od 30 do 2300 kVA. Oba zakłady produkują na potrzeby rynku europejskiego, natomiast transformatory mocy z Łodzi są dostarczane również na potrzeby innych regionów świata.

  Dodatkowo, ABB posiada w Łodzi Zakład Elementów Izolacyjnych, który dostarcza prefabrykowane zestawy oraz elementy izolacyjne do fabryk transformatorów mocy ABB w Europie, pomagając im tym samym skrócić czas realizacji oraz zmniejszyć koszty produkcji.

  W 2013 roku, kiedy nowy zakład zostanie oddany do użytku, łączna liczba osób zatrudnionych w ABB w Łodzi wzrośnie do około 1 tys. To trzecia inwestycja ABB w Polsce w ostatnich latach, po budowie fabryk urządzeń energoelektroniki oraz silników elektrycznych, które znajdują się w Aleksandrowie Łódzkim.