Przez ostatnie 2 edycje miałem okazję i niepowtarzalną przyjemność uczestniczyć w targach automatyki (szeroko rozumianej) SPS/IPC/Drives, organizowanych w Norymberdze, Niemcy.
Ta cykliczna impreza (końcówka listopada) ma to do siebie, że skupia w jednym miejscu poza największymi "graczami" na rynku automatyki, systemów sterowań, wizualizacji, napędów elektrycznych, oprogramowania dla przemysłu, również wiele niewielkich firm inżynierskich, biur projektowych, które są przykładem na to, jak innowacyjna myśl techniczna może stanowić punkt do wybicia się na wielkie wody rynku…
I choć jak napisałem na początku przyjemność przebywania w takim miejscu jak targi SPS/IPC/Drives była niepowtarzalna (przyrównać ją można do momentu, w którym chłopiec otrzymuje nowy komplet Lego Technics), to jednakże w tym roku wydawało się, że nowości jest stosunkowo niewiele.
O specyficznym klimacie imprezy SPS w moim przypadku stanowi również organizacja "wypadu" na targi, z kolegami z pracy. W zeszłym roku pewną atrakcją była śnieżyca, która zastała nas tak na wysokości Berlina, i na kilkupasmowej autostradzie staliśmy przez kilka godzin nocnych w gigantycznym korku. Czy organizatorzy mieli te warunki pogodowe na uwadze, ubiegając w tym roku śnieżycę o dosłownie dwa dni? 🙂 Któż to wie – tak duża impreza skupia z pewnością wielu ciekawych ludzi, którzy tu i ówdzie pewnie znajomości mają…
A tak zupełnie na poważnie…
Podczas tegorocznych targów nie dało się nie zauważyć ekspansji technologii przemiszczeń liniowych z użyciem właśnie silników liniowych. Od systemów precyzyjnego, dynamicznego (jeżeli przyspieszenie 2.3g może świadczyć o dynamice, to takie wykonania były prezentowane) pozycjonowania, po rozwiązania na potrzeby obrabiarek sterowanych numerycznie; od mikro silników o przemieszczeniach rzędu kilkuset mikrometrów po olbrzymie rozwiązania do budowy naprawdę dużych maszyn…
Kolejnym zauważalnym trendem podczas targów były różnego rodzaju rozwiązania oprogramowania, ułatwiającego badania nad nowymi algorytmami regulacji automatycznej i szybkiej ich implementacji w mikroprocesorowych systemach docelowych.
Nieco bardziej niż w zeszłym roku oglądający mogli zapoznać się z rozwiązaniami w zakresie technologii zabezpieczeń (Safety PLC).
Bardzo cieszy mnie również fakt, iż coraz więcej pojawia się narzędzi programowych, dzięki którym inżynierowie – automatycy mogą programować swoje systemy sterowania z użyciem więcej niż jednego/dwóch języków programowania. Norma IEC61131-3 (języki programowania sterowników PLC) zaczyna obecnie zajmować należne jej miejsce w praktyce inżynierskiej.
Poniżej pozwoliłem sobie zamieścić kilka zdjęć z naszej wizyty w Norymberdze… Autorem niżej zamieszczonych zdjęć jest mgr inż. Łukasz Urbański.
Fot. 1. Dwa układy ruchu liniowego żonglujące piłeczkami
Fot. 2. Samopoziomujący się rower
Fot. 3. Symulator Formuły 1 – naprawdę fajne stanowisko mechatroniczne
Fot. 4. Panele wizualizacyjne na każde życzenie
Fot. 5. Współczesne zestawy dydaktyczne
Fot. 6. Coś dla dużych chłopców…
Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że naprawdę warto wybrać się na targi SPS/IPC/Drives… Polecam jednak zarezerwowanie sobie co najmniej dwóch dni – jeden to zdecydowanie zbyt krótko!!!