Siemens VAI dostarczy kluczowe technologie dla nowej walcowni w Krakowie

    Nowo utworzony dział koncernu Siemens ? Siemens VAI ? otrzymał zamówienie od firmy Mittal Steel Group na budowę nowej walcowni w Krakowie. 
    Mittal Steel zdecydował się zbudować w Krakowie nową walcownię, zamiast modernizować istniejący już zakład. Nowa walcownia ma być zdolna do produkcji rol stali o szerokości do 2100 mm i rocznej produkcji 2,4 mln ton, co czyni ja jedną z największych w Europie.
    Zgodnie z kontraktem, którego wartość szacuje się na 270 mln euro, nowa walcownia ma zostać uruchomiona na wiosnę 2007 r. Oznacza to, że po raz pierwszy od 10 lat zwiększą się zdolności produkcyjne żelaza i stali w Europie. 
    Siemens VAI dostarczy kluczowe technologie własnego autorstwa, takie jak Encopanel ? technologia, która umożliwia zmniejszenie strat ciepła i bardziej zharmonizowaną jego dystrybucję. Inne umożliwiają poprawę płaskości profilu czy laminarność chłodzenia, kluczową przy produkcji stali wysokiej jakości i wytrzymałości. Nowe technologie umożliwiają też oszczędniejsze gospodarowanie ciepłem, co przynosi oszczędności i zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. Siemens VAI dostarczy też kompletne systemy automatyki i zasilania dla walcowni.
    Siemens VAI jest obecnie działem branży Industrial Solutions & Services Siemensa, powstałym w wyniku integracji austriackiej firmy Voest-Alpine Industrieanlagenbau, będącej następstwem fuzji Siemensa zVA Technologie AG (VA Tech). Komisja Europejska zaaprobowała tę fuzję 13 lipca br.