Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie 19 września 2006 odbyło się seminarium MPL RoadShow 2006, zorganizowane przez krakowski oddział firmy MPL Technology.
To pierwsze z całej serii tego typu spotkań, które odbędą się w najbliższych tygodniach w całym kraju (szczegółowa informacja w ramce). Celem seminarium była prezentacja najnowszych rozwiązań technologicznych z zakresu automatyki przemysłowej i sterowania napędów elektrycznych ? oferowanych przez Grupę MPL, a bazujących na sprzęcie znanej na świecie i popularnej głównie na rynkach azjatyckich firmy Mitsubishi Electric.
Fot. 1. Redundantne systemy sterowania
Historia rozwoju tej firmy oraz jej reprezentanta na rynku polskim stanowiła przedmiot pierwszej prezentacji, wygłoszonej przez Krystiana Woszczka. Podano w niej również liczne i ciekawe przykłady zrealizowanych już na gruncie polskim inwestycji, bazujących na rozwiązaniach firmy MPL Group.
Kolejne prezentacje dotyczyły różnego rodzaju urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a ich dobór podkreślał bogactwo i różnorodność oferty firmy, która może zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Warto podkreślić, iż większość z nich zawierała praktyczny pokaz działania prostych aplikacji i omawianych urządzeń.
Każdy z uczestników spotkania mógł więc obejrzeć, dotknąć czy nawet samemu uruchomić i przetestować interesujące go aplikacje, a wszystko to pod czujnym okiem ekspertów, pracowników firmy MPL.
Na szczególną uwagę zasługują tu dwie prezentacje, przedstawiające ciekawe oraz innowacyjne rozwiązania z dziedziny automatyki napędów. Pierwsza z nich dotyczyła redundantnych systemów sterowania (fot. 1.), umożliwiających podtrzymanie pełnej sterowalności układu napędowego w momencie awarii lub błędu jednostki CPU sterownika, ewentualnych błędów sieciowych, a nawet awarii zasilania (redundantne zasilacze).
Fot. 2. Nowoczesny serwonapęd ze sterownikiem cyfrowym
W drugim wystąpieniu pokazano nowoczesny serwonapęd ze sterownikiem cyfrowym (fot. 2.), łatwo konfigurowalnym i wyposażonym w oprogramowanie z licznymi, rozbudowanymi funkcjami diagnostycznymi (trójkanałowy oscyloskop, analizator maszyny itp.). Serwonapęd ten ma również niezwykle ciekawą funkcję tzw. autotuning, czyli automatyczne wykrywanie i tłumienie wibracji maszyny roboczej, sprzężonej z wałem silnika.
Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali zaproszeni na smakowity obiad, w czasie którego toczyły się jeszcze ożywione rozmowy fachowców i nawiązały nowe kontakty.
Pozostaje tylko życzyć, by coraz więcej firm odważyło się na organizowanie tego typu seminariów promocyjnych najnowszych technologii i coraz ściślej współpracowało ze znanymi ośrodkami akademickimi w Polsce, wspierając w ten sposób ich działalność badawczą i dydaktyczną.
ce
Gdzie dalej na Roadshow?
Grupa MPL już po raz kolejny organizuje seminaria objazdowe z cyklu MPL Group ROADSHOW. Przybliżą one wszystkim uczestnikom rozwiązania dla różnych gałęzi przemysłu, oparte na produktach Mitsubishi Electric, jednego z największych koncernów w branży automatyki. Seminaria odbędą się w październiku i listopadzie br. i swym zasięgiem obejmą 7 miast: Wrocław ? 10 października, Gdynia ? 17 października, Radom ? 20 października, Białystok ? 31 października, Gliwice ? 7 listopada, Szczecin ? 21 listopada i Poznań ? 28 listopada.
Tegoroczne spotkania będą pod każdym względem wyjątkowe. Oprócz informacji o światowych nowościachz dziedziny automatyki przemysłowej przedstawione zostaną przykłady realizacji aplikacji ze szczególnym uwzględnieniem ich efektywności wdrożenia. Wykłady specjalistów Grupy MPL zostaną uzupełnione pokazami aplikacji sprzętowych, które to pokazy będą podkreślać kompleksowość oferty Mitsubishi Electric w zakresie automatyki. Szczegółowe informacje na temat ROADSHOW 2006 wraz z kartą zgłoszeniową znajdują się na stronie: www.mpl.pl.