National Instruments ? konferencja NI Week 2006

  Tegoroczna konferencja NI Week 2006, prezentująca najnowsze osiągnięcia technologiczne firmy National Instruments, odbyła się w sierpniu w Austin w stanie Teksas (USA).
  Miała ona szczególną oprawę i znaczenie, ponieważ właśnie w tym roku firma NI obchodziła 30-lecie powstania oraz 20. rocznicę wprowadzenia na rynek swojego flagowego produktu ? NI LabVIEW, popularnego dziś wśród inżynierów graficznego środowiska programowego i pomiarowego.

  Przemówienie dr. Trucharda ? prezesa i założyciela National Instruments

  Ten rewolucyjny pakiet oprogramowania, wydany po raz pierwszy w 1986 roku, radykalnie zmienił tradycyjny sposób podejścia do programowania ? dzięki zastosowaniu intuicyjnego interfejsu graficznego, przypominającego wyglądem popularne wśród programistów struktury tzw. flowchart, opisujące zazwyczaj algorytmy działania programów.
  Pakiet LabVIEW, opracowany przezwspółtwórcę firmy Jeffa Kodosky, jest pomocny inżynierom i naukowcom z różnych branż i dziedzin przemysłu, przy opracowywaniu i szybkim wdrażaniu różnego rodzaju aplikacji. W ostatnim czasie firma National Instruments opublikowała najnowszą wersję tego pakietu ? LabVIEW 8.20, która, dzięki obsłudze urządzeń inteligentnych, w jeszcze większym stopniu upraszcza tworzenie i rozwój systemów rozproszonych, stosowanych w najnowszych aplikacjach procesów produkcyjnych, zawierających również zdalne urządzenia i moduły. Pakiet LabVIEW 8.20 zawiera również obszerne dodatki i narzędzia do prowadzenia obliczeń matematycznych i szczegółowych, zaawansowanych analiz danych oraz przetwarzania sygnałów.
  Konferencja była niezwykle interesująca z punktu widzenia zarówno zaprezentowanych w jej trakcie technologicznych innowacji, jak również przedstawionych przez jej uczestników nowych działań i kierunków rozwoju ? umożliwiających najnowszym technologiom wejście w coraz to nowe obszary zastosowań.
  Końcowe przemówienie w ramach konferencji, skierowane do ponad 2 000 jej uczestników, wygłosił Dean Kamen, prezes korporacji DEKA Research & Development, fundator organizacji FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) oraz wynalazca urządzenia o nazwie ?SEGWAY?, dwukołowego wózka, umożliwiającego przemieszczanie się jednej osoby. W swojej prelekcji omówił znaczenie nauki, inżynieriioraz wynalazków w dzisiejszym świecie.
  Dean Kamen jest właścicielem ponad 150 amerykańskich i zagranicznych patentów, wśród których znajdują się liczne urządzenia i przyrządy medyczne, ratujące i zmieniające życie człowieka. W tej grupie wynalazków znalazły się m.in. pierwsza przenośna pompa infuzyjna (kroplówkowa), pierwsza przenośna pompa insulinowa dla diabetyków, niewielki (wielkość jednego buta) aparat do dializy, rewolucyjny w rozwiązaniach technicznych wózek inwalidzki, umożliwiający wjeżdżanie po schodach oraz przenośny system uzdatniania wody, pozwalający na uzyskanie wody pitnej z wody zanieczyszczonej, przydatny szczególnie w tych miejscach, gdzie świeża woda jest praktycznie niedostępna.
  Opracowana przez firmę National Instruments, wbudowana platforma projektowa i prototypowa stanowi połączenie graficznego środowiska pakietu LabVIEW z narzędziami sprzętowymi pomiarowymi i układami sterowania, bazującymi na technologii FPGA, które pozwalają na kompleksowe zaprojektowanie, symulację, szybkie stworzenie i przetestowanie prototypu, implementację, certyfikację i sprawdzenie funkcjonowania aplikacji systemów wbudowanych. Dzięki intuicyjnemu graficznemu środowisku programistycznemu pakietu LabVIEW naukowcy oraz inżynierowie mogą bardzo szybko projektować, tworzyć i testować różnego typu aplikacje, co znacznie redukuje czas niezbędny do przejścia od koncepcji do w pełni funkcjonalnego prototypu. Wykorzystanie pakietu LabVIEW wraz z zintegrowanymi platformami sprzętowymi NI PXI i CompactRIO, bazującymi na technologii FPGA, w jeszcze większym stopniu przyczynia się do skrócenia czasu wdrożenia produktu lub aplikacji, dzięki wyeliminowaniu kosztownych i czasochłonnych etapów ich integracji.
  Artykuł pod redakcją Andrzeja Ożadowicza

  Więcej informacji na temat konferencji oraz możliwość
  obejrzenia relacji wideo z wystąpień prelegentów dostępne
  są na stronie:
  www.ni.com/niweek/press.htm.

  ?NI Days? w Polsce

  W Polsce również odbyły się spotkania polskich inżynierów i naukowców z pracownikami National Instruments. Seminaria pt ?Najnowsze technologie w testach urządzeń elektronicznych? odbyły się w kilku miastach: 

  • 22 września ? Warszawa,
  • 25 września ? Gdańsk,
  • 27 września ? Wrocław,
  • 28 września ? Katowice,
  • 29 września ? Kraków.

  Podczas seminarium można było dowiedzieć się o technologiach w budowie elastycznych systemów testujących następnej generacji oraz o tym, jak NI zapatruje się na użycie tych technologii w aplikacjach kontrolno-pomiarowych.

  Paweł Hoerner de Roithberg, Sales Manager polskiego oddziału NI opowiedział o najnowszych produktach firmy National Instruments oraz innych firm stowarzyszonych w PXI Alliance. Przedstawił szczegółowe informacje na temat standardu PXI Express oraz korzyści, jakie daje wykorzystanie technologii PCI Express w systemach testujących. Hoerner szeroko opisał rozwój i możliwości wirtualnych technik pomiarowych, w których ekspertem jest firma NI, a także koronny produkt firmy ? LabVIEW.