Schneider Electric przejął amerykańską firmę Andover Controls

9 czerwca 2004 r.

W maju Schneider Electric poinformowa ł o przejęciu amerykańskiej firmy Andover Controls będącej częścią Balfour Beatty (LSE: BBY). Andover Controls jest głównym graczem na rynku automatyki i systemów monitoringu budynków. W 2003 roku osiągnął obroty ponad 169 mln USD.

Automatyka budynków (regulacja, monitoring i kontrola urządzeń w budynkach) jest jednym z nowych obszarów działań Schneider Electric. Wynika to ze strategii, która przewiduje rozwój w dziedzinach związanych z dotychczasową działalności ą i posiadających silny potencjał wzrostu. Wcześniejsze akwizycje (np. firmy TAC) umożliwiły koncernowi Schneider Electric zdobycie pozycji głównego gracza na rynku automatyki budynków.Natomiast przejęcie Andover Controls pozwoli umocnić tę pozycję, w szczególności na rynku amerykańskim w dziedzinie zintegrowanych systemów. Obie przejęte firmy będą odnosiły korzyści dzięki uzupełniającej się ofercie rynkowej.

Schneider Electric kieruje swoją ofertę do rynku budownictwa, na którym systemy monitorigu są jednymi z kluczowych elementów budynku. Zabezpieczenia elektroniczne (alarmy przeciwwłamianiowe, kontrola dostępu i systemy telewizji przemysłowej) są głównym elementem automatyki budynków i teraz Schneider Electric będzie mógł dostarczać kompletne rozwiązania w zakresie automatyki i bezpieczeństwa budynków, co daje prawdziwą przewagę konkurencyjną. Rynek zabezpieczeń elektronicznych szacowany jest na 20 mln Euro a roczny wzrost na tym rynku wynosi ok. 7%.

Andover Controls to:

  • Innowacyjny gracz na rynku systemów monitoringu klimatyzacji i wentylacji z uwzględnieniem produktów bezpieczeństwa, wzmocniony przez przejęcia silnych marek (Integral Technologies, Security International);
  • Możliwość dostarczania zintegrowanych systemów zaadoptowanych do indywidualnych potrzeb klientów;
  • Silna, globalna sieć dystrybucji połączona ze sprzedażą bezpośrednią;

Henri Lachmann, prezes zarządu grupy Schneider Electric S. A., powiedział na temat transakcji: ?Przejęcie firmy tak specjalistycznej oraz bardzo dobrze zarządzanej, która oferuje produkty z zakresu automatyki budynków oraz systemów monitoringu, związane jest z naszą strategią rozwoju nowych obszarów działalności firmy. Andover Controls przyniesie nam nowe możliwości, szczególnie w USA, co związane jest dobrą reputacją tej firmy, wysokiej jakości ofertą i popularnością jej produktów na rynku. Wspólnie z firmą TAC, Andover Controls pozwoli nam zostać liderem w zakresie systemów automatyki budynków oraz da podstawy do przyszłego rozwoju na rynku systemów monitoringu budynków.

Schneider Electric zapłaci 403 mln $ w gotówce za 100% akcji firmy Adover Controls.

Adover Controls zatrudnia 690 pracowników na całym świecie i w 2003 roku odnotowa ła sprzedaż na poziomie 169 mln $ z marżą operacyjną 16,7%.