Saint-Gobain zwiększa obroty

9 czerwca 2004 r.

Ubiegłoroczne obroty grupy przemysłowej Saint-Gobain w Polsce wyniosły 380 mln euro. Do 2008 r. firma zakłada dwukrotny ich wzrost. Grupa zamierza zwiększyć produkcję szkła i dystrybucję materiałów budowlanych. Od 1993 roku Polska stanowi główną bazę rozwojową dla działalności grupy w Europie Środkowowschodniej.

– Do tej pory zainwestowaliśmy w Polsce 650 mln euro. Saint-Gobain chce rozbudowywać tutejszą bazę produkcyjną i eksport do krajów Europy Środkowowschodniej – mówi Jean Laronze, prezes grupy Saint-Gobain w Polsce.

W skład grupy Saint-Gobain w Polsce wchodzi 17 firm (54 przedsiębiorstwa), w których zatrudnionych jest 3,8 tys. osób. Jest to trzeci pod względem produkcji przemysłowej inwestor francuski w Polsce. Grupa produkuje w Polsce szkło płaskie, wykorzystywane w budownictwie, przemyśle samochodowym oraz do produkcji sprzętu AGD. Zajmuje się też produkcją materiałów izolacyjnych z włókien szklanych i mineralnych oraz materiałów ściernych. Działa także w branży dystrybucji materiałów budowlanych. Grupa posiada fabryki m.in. w Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jaroszowcu. Zdaniem Jeana Laronze utrudnieniem dla inwestowania jest ciągle zmieniające się polskie prawo i przewlekłe procedury biurokratyczne.

Saint-Gobain zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem produkcji szkła dla branży motoryzacyjnej oraz samochodowej i pierwsze miejsce na świecie pod względem produkcji materiałów izolacyjnych. Grupa jest obecna w 43 krajach. W 2003 roku zanotowała łącznie 29,6 mld euro obrotów.

Saint-Gobain jest liderem we wszystkich dziedzinach działalności: wyposaża w szyby co drugi samochód w Europie, produkuje 30 miliardów butelek, flakonów i słoików rocznie, zapewnia izolację co drugiego domu w Europie i co piątego w USA, posiada w Europie 2300 punktów sprzedaży materiałów budowlanych, przeznacza rocznie ponad 300 mln euro na badania i rozwój nauki, produkuje materiały dla lotnictwa, kosmonautyki i medycyny.