Nowy Opel Zafira trafi na taśmy Gliwic

9 czerwca 2004 r.

Opel zamierza produkować nową wersję minivana Zafira w polskich zakładach w Gliwicach ? twierdzi niemiecki tygodnik ?Automobilwoche?. Według niego nowa wersja opla Zafira będzie produkowana od mniej więcej 2006 r. w zakładach w niemieckim mieście Bochum i w polskichGliwicach. Przesunięcie części produkcji minivana do Polski ma stanowić część strategii obniżania kosztów Opla. Na razie Zafira jest produkowana wyłącznie w Niemczech, gdzie koszty robocizny w branży motoryzacyjnej są kilka razy wyższe niż w Polsce.

Rzecznik Opla stwierdził, że wybór fabryki, w której będzie produkowana nowa wersja Zafiry, potrwa jeszcze kilka tygodni. Niewykluczone, że wybór będzie zależał od pakietu korzyści inwestycyjnych zaoferowanych centrali Opla przez konkurujące o nowe zlecenia fabryki w Niemczech i Polsce.

Publikacji ?Automobilwoche? nie chciał skomentować szef GM Poland Romuald Rytwiński. Gdyby doniesienia niemieckiego tygodnika spełniły się, nowa wersja modelu Zafira byłaby trzecim modelem auta produkowanym w Gliwicach. W tym roku planuje się tam zmontowanie około 110 tys. aut Agila i Astra II Classic. Zakład w Gliwicach jest w stanie produkować do 150 tys. samochodów rocznie i poradzi sobie z jednoczesnym montażem kilku różnych modeli aut.