Rynek polski rośnie w siłę

    Kamil Wachowicz, szef produktu – Automatyka w firmie Phoenix Contact

    Nasz rynek można śmiało nazwać stabilnym. Koniunktura ma tendencję lekkiego i stałego wzrostu. Spowodowane jest to głównie inwestowaniem zarówno w nowe obiekty, jak i modernizacje już istniejących. Powstają nowe fabryki, elektrownie oraz inne zakłady przemysłowe, które potrzebują nowoczesnych systemów do sterowania, monitoringu, zabezpieczeń itp.
    Czynniki sprzyjające rozwojowi rynku są powiązane ze wzrostem w gospodarce całego kraju. Jeśli nie będzie nowych inwestycji, rynek po prostu zacznie się kurczyć. Na szczęście, patrząc na rosnącą gospodarkę polską oraz na rokroczny wzrost sprzedaży w naszej firmie, możemy z dużym optymizmem spoglądać w przyszłość.
    Głównymi odbiorcami są zarówno generalni wykonawcy, jak i klienci końcowi. W obu przypadkach klienci najczęściej oczekują rozwiązań kompleksowych. Rzadko zdarza się, że ktoś zamawia poszczególne elementy. Częściej są to aplikacje projektowane na konkretne potrzeby.
    A jak się okazuje, potrzeby bywają różne. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że np. w krajach Afryki jednym z kryteriów ochrony urządzeń elektronicznych (w tym również automatyki) jest odporność na działanie… termitów. Owady te, jak wiadomo, żywią się drewnem, a w elektronice używa się żywic epoksydowych, których zapach przyciąga te małe stworzenia.