Rynek komputerów w obliczu wyzwań

    Lechosław Szkudlarek, OEM Key Account Manager w firmie B&R Automatyka Przemysłowa:

    Rynek komputerów przemysłowych stoi dzisiaj przed nie lada wyzwaniem. Jest nim znalezienie optymalnego sposobu, pozwalającego pogodzić dynamiczną innowacyjność napędzaną przez rynek konsumencki z zachowaniem długotrwałej dostępności i kompatybilności pomiędzy różnymi generacjami rozwiązań, które są wymagane przez odbiorców przemysłowych. Nie bez znaczenia pozostaje również wymóg utrzymania na możliwie niskim poziomie całkowitych kosztów w cyklu użytkowania rozwiązania, a nie tylko kosztów zakupu.

    Sytuacja ta jest szczególnie widoczna w przypadku przemysłowych komputerów panelowych. Producenci, chcąc oferować najnowsze rozwiązania w różnych konfiguracjach sprzętowych, wprowadzają na rynek nowe produkty, częściej i w większej liczbie wariantów niż do tej pory. Rozwiązaniem może być konstrukcja modułowa, dzięki której możliwy jest szybki i łatwy montaż modułu komputera PC z modułem wyświetlacza jedno- bądź wielodotykowego. Dzięki takiemu podejściu upraszcza się również serwis, a także możliwa jest rozbudowa urządzenia w przyszłości.

    Dzięki systemom operacyjnym czasu rzeczywistego komputery coraz częściej pełnią funkcję wysoce wydajnych sterowników przemysłowych. Wykorzystanie procesorów wielordzeniowych z odpowiednim oprogramowaniem pozwala na równoległą pracę również z systemami ogólnego przeznaczenia (np. Windows czy Linux) w jednym urządzeniu.