ROBOTshow i HAPexpo 2012

Przez trzy dni (13-15 listopada) Centrum Targowo-Wystawiennicze Expo Silesia żyło automatyką i robotyką. Sosnowieckie targi zgromadziły wystawców z kraju i zagranicy. Wśród nich pojawił się także ASTOR, który wystąpił również w roli partnera strategicznego targów ROBOTshow i HAPexpo. Ramię w ramię z dystrybutorem robotów Kawasaki oraz EPSON stanęli partnerzy biznesowi ASTORa ? firmy: ABIS, Control-Service, Fronius i Markon.

?W tych trudniejszych gospodarczo czasach widzimy drzemiący w targach lokalnych potencjał. Dlatego też zdecydowaliśmy się ponownie na partnerstwo strategiczne z Expo Silesia, gromadząc w ramach naszego stoiska czterech sprawdzonych integratorów, prezentujących specjalistyczne, przemysłowe aplikacje zrobotyzowane.? ? mówi Jarosław Gracel, Dyrektor Marketingu i PR w firmie ASTOR.

Partnerzy ASTORa przedstawili cztery nowe aplikacje działające w oparciu o roboty Kawasaki. Aplikacja pick&place na ministoisku firmy Abis, zrobotyzowane spawanie CMT opracowane przez Fronius Polska, paletyzacja opakowań do lodów w docelowej temperaturze -8 st.C. zaprezentowana przez Markon oraz współpraca robota ze sprzężonymi ze sobą silnikami indukcyjnymi, sterowanymi przez przetwornice częstotliwości na ministoisku Control-Service ? dały ogląd tego, jakie aplikacje, wykorzystujące potencjał robotyzacji, są aktualnie najbardziej popularne i jednocześnie polecane przez przedstawicieli rynku.

Podczas przeprowadzonej pierwszego dnia targów konferencji prasowej, prezes ASTORa ? Stefan Życzkowski – przybliżył specyfikę rynku robotyki, prezentując innowacyjną metodę płatności, opracowaną przez specjalistów z firmy. Bezpieczna Inwestycja to oferta przeznaczona zarówno dla sceptyków robotyzacji przemysłowej, jak i empirystów, którzy chcą na własnym przykładzie przetestować możliwości robotów Kawasaki.

Jak podkreślił Stefan Życzkowski: ?Program Bezpieczna Inwestycja to pierwsza taka propozycja na polskim rynku, mająca wpływ na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego. Każdy robot zakupiony w firmie ASTOR może być z powrotem odsprzedany do ASTORa w ciągu 2-3 lat od daty sprzedaży za gwarantowaną cenę, która znana jest kupującemu już w momencie sprzedaży robota.?

ROBOTshow stał się dla ASTORa także miejscem oficjalnej premiery robotów Kawasaki RA006L oraz BX200L ? ten ostatni  zdobył wyróżnienie w konkursie o Złoty Medal targów. Po raz pierwszy ASTOR zaprezentował  również roboty EPSON typu SCARA: G3 i G20.

Roboty SCARA mają zastosowanie w mniejszych aplikacjach i są bardziej ekonomiczną alternatywą dla robotów pick&place. Głównym ich przeznaczeniem jest montaż elementów i podzespołów, powtarzalne przenoszenie detali i ich sortowanie oraz szybka paletyzacja produktów.

Targi zgromadziły specjalistów z branży oraz miłośników nowoczesnych technologii. Oprócz funkcji biznesowej, jaka przyświeca organizacji tego typu imprezom i prezentacji nowości technologicznych, było również miejsce na rozrywkę. Jedną z największych atrakcji okazały się zawody robotów mobilnych ASTOR Robot Challenge 2012. W szranki stanęło blisko 30 robotów w 4 kategoriach: MiniSumo i StandardSumo oraz LineFollower i LineFollower Enhanced.

Paweł Handzlik, odpowiedzialny za przebieg zawodów z ramienia firmy ASTOR, mówi: ?Bardzo nas cieszy sukces drugiej edycji zawodów. Możliwość spotkania młodych pasjonatów, którzy każdą wolną chwilę poświęcają zagadnieniom związanym z robotyką pozwala mieć nadzieję, że rośnie pokolenie świetnych specjalistów."