Bosch przejął SPX Service Solutions

    Po wydaniu zgody urzędów antymonopolowych Bosch sfinalizował akwizycję firmy SPX Service Solutions, amerykańskiego specjalisty w branży diagnostyki pojazdowej.

    Umowa akwizycji przedsiębiorstwa przez Bosch została podpisana w styczniu br. SPX Service Solutions zajmuje się rozwojem, produkcją i dystrybucją urządzeń serwisowych, wyposażenia warsztatów oraz oprogramowania na potrzeby światowego rynku motoryzacyjnego. W 2011 r. SPX Service Solutions z siedzibą w Canton (Michigan, USA), osiągnęła obroty w wysokości ok. 920 mln USD. Firma specjalizująca się w diagnostyce pojazdów zatrudnia ok. 2 800 pracowników w 17 krajach i posiada zakłady produkcyjne w USA, Niemczech, Francji oraz w Chinach. Kwota sfinalizowanej transakcji wynosi 1,15 mld USD.

    – Dzięki akwizycji SPX Service Solutions staniemy się kompleksowym dostawcą rozwiązań w zakresie diagnostyki i napraw pojazdów. Pełniejsze portfolio świadczonych usług oraz szersza obecność na rynkach światowych, a zwłaszcza w USA, pozwoli nam umocnić naszą pozycję, podkreślił Robert Hanser, prezes działu Bosch Automotive Aftermarket. – Planujemy szybką integrację naszego know-how i wieloletniego doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku. Chcemy stać się wiodącym na świecie dostawcą rozwiązań w dziedzinie diagnostyki pojazdów wszystkich marek.

    Ze względu na coraz większą złożoność systemów elektroniki pojazdowej, rynek rozwiązań diagnostycznych oferuje znaczny potencjał wzrostu. Do tej pory Bosch, prowadząc dział "Diagnostics", oferował produkty i usługi diagnostyczne, serwis oraz naprawy samochodów osobowych i użytkowych, głównie dla warsztatów niezależnych. Oferta SPX Service Solutions obejmuje usługi inżynieryjne dla producentów pojazdów oraz akcesoria i usługi dla warsztatów. Dzięki połączeniu tych uzupełniających się obszarów kompetencji, przed firmą Bosch otwierają się nowe możliwości rynkowe wynikające z rozszerzenia grona odbiorców oraz palety produktów i usług, zwłaszcza w regionie Azji i Pacyfiku oraz w Europie.

    Działania SPX Service Solutions zostaną włączone do działu branżowego Bosch, który jest jednym z wiodących dostawców produktów i usług motoryzacyjnych dla handlu i warsztatów. W 2011 r. obroty działu wyniosły ok. 4,3 mld euro. W ramach projektu integracji utworzony zostanie dział produktowy "Automotive Service Solutions", którego częścią stanie się także dotychczasowy dział produktowy "Diagnostics". W sumie obydwa działy osiągnęły w 2011 r. obroty w wysokości ok. 1 mld euro. Działem Automotive Service Solutions, zatrudniającym w sumie 4 400pracowników, pokieruje Tanvir Arfi, wieloletni dyrektor zarządu SPX Service Solutions. Siedzibą centrali pozostanie Canton, w stanie Michigan (USA). Działania Automotive Service Solutions na terenie Europy będą koordynowane przez firmę Bosch w Plochingen (Niemcy).