300 mln zł mogą zainwestować firmy po rozszerzeniu ŁSSE

  Siedem firm, m.in.Hutchinson Poland, Organika-Car, Infosys BPO Poland i Lek SA, chce zainwestować w sumie ponad 300 mln zł na terenach, która mają zostać włączone do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

  Projekt rozporządzenia Rady Ministrów dot. rozszerzenia ŁSSE skierowano już do uzgodnień międzyresortowych, a następnie trafi do podpisu przez premiera. Ma obowiązywać od 31 stycznia 2013 roku – powiedział we wtorek PAP rzecznik ŁSSE Marcin Kwintkiewicz.

  Zgodnie z projektem rozporządzenia opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ŁSSE powiększy się łącznie o 21,5 ha. Korekta jej granic (włączenie 59,5 ha oraz wyłączenie z niej 38 ha) spowoduje powiększenie obszaru Łódzkiej Strefy do 1298 ha – zaznaczył Kwintkiewicz.

  Wśród siedmiu nowych projektów inwestycyjnych na terenach prywatnych, które znalazły się we wniosku o rozszerzenie ŁSSE są inwestycje firm: Hutchinson Poland, Organika-Car, Infosys BPO Poland i Lek SA. Pozostałe to inwestycje spółek Sponcel, Meyer Tool IGT oraz KWB.

  Firmy te deklarują inwestycje o łącznej wartości ponad 300 mln zł. Dzięki nim w Łodzi, Strykowie, Kleszczowie, Kaliszu i Zelowie powstać ma 765 nowych miejsc pracy, a 1145 zostanie utrzymanych. Na pozostałych terenach, które mają zostać włączone do Strefy, a należą do samorządów w Kutnie i Koluszkach (woj. łódzkie), Ostrzeszowie (woj. wielkopolskie) i Sochaczewie (Mazowieckie) powstać może – według szacunków – ponad 780 miejsc pracy, a spodziewane nakłady inwestycyjne sięgnąć mogą 290 mln zł.

  Firma Hutchinson Poland – światowy producent wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – ma w Łodzi dwa zakłady produkujące uszczelki karoseryjne do samochodów i samolotów oraz części antywibracyjne. Zgodnie z wnioskiem firma planuje rozbudowę jednego ze swoich łódzkich zakładów.

  W nowych obiektach zainstalowane mają być m.in. linie do obróbki uszczelek karoseryjnych dla przemysłu motoryzacyjnego. W związku z planowaną inwestycją ma zostać stworzonych co najmniej 250 miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne mają wynieść 75 mln zł. Zakończenie inwestycji przewidywano na koniec 2015 roku.