Pierwsze na świecie połączenie internetowe (IP) o przepustowości 40 Gb/s

26 maja 2004 r.

Wczoraj po południu naszego czasu Cisco Systems wraz z operatorem MCI przeprowadziło pierwsze na świecie połączenie internetowe (IP) o przepustowości 40 Gb/s pomiędzy San Francisco, a San Jose. W ramach pokazu możliwościtego typu łącza obciążono je równocześnie:

  • symulowanym ruchem pół miliona odbiorców muzyki z serwisu iTunes
  • symulowanym ruchem miliona graczy grających przez sieć
  • symulowanym ruchem 2000 szkół odbierających transmisje telewizyjne
  • symulowanym ruchem 2000 połączeń telefonii IP
  • symulowanym ruchem miliona użytkowników WWW

Demonstracja była elementem premiery nowego super-routera Cisco Systems, CRS-1, który został ogłoszony wczoraj w godzinach porannych. Podczas konferencji prezes Cisco Systems John Chambers oraz wiceprezes Mike Volpi przypomnieli krótko historię rozwoju technologii sieciowych, Internetu oraz Cisco. Wskazali także wskazali najważniejsze trendy w branży IT i Internecie, które zmieniają praktycznie wszystkie aspekty naszego życia i wszystkie branże – transport, edukację, produkcję przemysłową, handel, wojsko, ochronę zdrowia, a nawet rolnictwo.

Bardzo ciekawy był też panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli operatorów telekomunikacyjnych: Sprint, NTT, Deutche Telecom i MCI. Zgodnie wskazywali oni na eksplozję dostępu szerokopasmowego. Np. w Japonii co kwartał przybywa milion abonentów ADSL (jest ich już ponad 11 mln). Dla porównania: 2,6 mln osób korzysta z dostępu do Internetu oferowanego wraz z telewizją kablową, a 1,1 miliona – z usługi opartej na dostępie światłowodowym (Fiber To The Home). Równocześnie z wprowadzeniem usługi DSL ustabilizował się, a następnie załamał japoński rynek ISDN – od 2002 roku liczba abonentów tej usługi spadła o ponad o ponad 2 miliony osób – z ponad 11 do niespełna 9 milionów. W marcu tego roku całkowity ruch w dwóch największych japońskich węzłach internetowych przekroczył w sumie 100 Gb/s.

W podobnym duchu wypowiadał się przedstawiciel T-Com (część koncernu Deutche Telecom), który ma już ponad 4 mln abonentów szerokopasmowych. Co ciekawe, po pierwszych trzech latach oferowania ISDN DT miało zaledwie ok.200 tyś. abonentów tej usługi (obecnie jest ok. 21 mln, ale liczba ta praktycznie się ustabilizowała), natomiast po pierwszych trzech latach oferowania ADSL było ich już ponad 3 mln. Wskazuje to na eksplozję zainteresowania dostępem szerokopasmowym.