Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) obchodzi w tym roku 40-lecie swojego istnienia.
PIAP od początku swego istnienia podejmował prace badawcze połączone z wdrożeniami. W latach 70. i 80. Instytut produkował nowoczesne roboty przemysłowe na licencji ASEA. Był też wówczas krajowym koordynatorem projektów związanych z robotyzacją przemysłu. Spośród opracowań i wdrożeń Instytutu do najważniejszych należą: automatyzacja zakładów sodowych w Janikowie, robotyzacja linii pras w FSM Tychy oraz opracowanie i wykonanie zrobotyzowanej linii zgrzewalniczej w FSO Warszawa.
Instytut może poszczycić się wieloma nagrodami, m.in. są to: Godło Teraz Polska (w XII edycji konkursu), Polski Produkt Przyszłości, nominacja do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz medale Międzynarodowych Targów Poznańskich i Targów Innowacji w Brukseli.
Dodatkowo PIAP otrzymał Nagrodę Specjalną Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji oraz wyróżnienie NASA za antyterrorystyczne roboty mobilne ?Inspektor? i ?Expert?.
Dyrektor PIAP-u, dr inż. Jan Jabłkowski powiedział, że Instytut od wielu lat koncentruje się na pracach badawczych i rozwojowych w dziedzinie automatyzacji procesów produkcyjnych oraz robotyki przemysłowej.
Plany na przyszłość Instytutu obejmują prace nad takimi rozwiązaniami jak przemysłowe systemy wizyjne, monitoring satelitarny, produkcja urządzeń do recyklingu samochodów, sprzętu AGD i elektroniki, budowa robotów antyterrorystycznych, a w perspektywie paru lat być może robotów dla szpitali.