PGNiG i PSE chcą produkować energię skojarzoną

    Pod koniec kwietnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisze list intencyjny z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi o wspólnej produkcji tzw. energii skojarzonej ? powiedział w czwartek (27.04) prezes PGNiG Bogusław Marzec.
    ? Chcemy wykorzystać złoża gazu zaazotowanego do produkcji energii skojarzonej, czyli ciepła i energii elektrycznej ? powiedział Marzec. Jak podkreślił, ma to sprawić, by ceny energii elektrycznej były w Polsce jak najniższe. Marzec ujawnił w czasie posiedzenia komisji, że spółka negocjuje z PKN Orlen warunki wspólnego pozyskiwania oraz wydobycia ropy i gazu za granicą.
    Prezes powiedział, że PGNiG prowadzi rozmowy z Kazachstanem na temat dostępu do złóż. Spółka zamierza również eksploatować złoża gazu w Afryce Północnej ? Libii i Egipcie. Jak dodał Marzec, możliwość wydobywania i sprzedawania gazu nawet w odległych krajach jest w stanie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju. ? Gaz wydobyty w Afryce można sprzedać w Afryce, np. Statoilowi i odebrać od niego taką samą ilość gazu w Europie ? wyjaśnił.
    Źródło: PB