Orlen największą firmą Europy Środkowo-Wschodniej

    W pierwszej dziesiątce 500 największych firm regionu opracowanej przez Coface znalazły się aż cztery polskie firmy. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w tej edycji listy pierwsze miejsce zajął PKN Orlen, który wyprzedził MOL i Naftohaz.

    Jak wynika z danych Coface, przytoczonych przez "DGP", firmy z naszego kraju zanotowały w 2011 r. jedną trzecią obrotów pięciuset największych przedsiębiorstw regionu. Udział polskich przedsiębiorstw był niemal identyczny jak rok wcześniej.

    Listę otwiera Orlen będący największą firmą naszego regionu. Na szóstej pozycji znalazła się Grupa Lotos. Z firm elektroenergetycznych, PGE i Tauron są odpowiednio na 7 i 17 pozycji. PGNiG jest czternasty na liście.

    Ranking największych firm Europy Środkowo-Wschodniej już po raz siódmy został przygotowany przez międzynarodową grupę Coface, której eksperci pozyskali i zweryfikowali dane finansowe najsilniejszych przedsiębiorstw w 13 krajach regionu. Nie zostały uwzględnione firmy z sektora finansowego ze względu na odmienny sposób raportowania wyników, co utrudnia zestawienie ich na jednej liście z przedsiębiorstwami produkcyjnymi lub handlowymi. W przypadku grup kapitałowych zostały przedstawione skonsolidowane wyniki spółek z grupy, co umożliwiło pokazanie rzeczywistego znaczenia i siły największych koncernów z tego regionu.