Obawa przed nieznanym

    Urszula Wnuszyńska, USA & ASIA Regional Manager w firmie Transition Technologies PSC:
    Chmury obliczeniowe są w Polsce o wiele mniej popularne niż na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. Rynek jest młody i dopiero się kształtuje, a klienci nabierają zaufania do tego typu rozwiązań stopniowo. 
    Ludzie z reguły obawiają się tego, czego nie znają. Okazuje się jednak, że trzymanie danych na własnych serwerach nie jest tak bezpieczne, jak w chmurze AWS/Azure/Google. Należy pamiętać o tym, że rozwiązania cloudowe oferują szereg zabezpieczeń. Czołowi dostawcy rozwiązań chmurowych to duże firmy, które nie oszczędzają środków finansowych na cybersecurity. Klienci nieprzekonani do rozwiązania mogą zdecydować się na rozwiązania hybrydowe. 
    Jednym z większych wyzwań związanych z cloud computingiem jest świadome podjęcie decyzji i dopasowanie rozwiązań chmurowych do własnych potrzeb. W zależności od tego, jakie klient ma wymagania, może wybrać chmurę publiczną, prywatną lub hybrydową. 
    Źle wprowadzone rozwiązanie chmurowe kończy się często przepłacaniem za chmurę (koszty są nawet trzykrotnie wyższe niż przechowywanie danych na serwerach). Problemem może być także sama centralizacja rozwiązania ? tak było w przypadku słynnej awarii chmury Amazon, która służy do przechowywania danych. Błąd sprawił, że strony nie działały poprawnie przez kilka godzin.
    Chmura jest już teraz na wyciągnięcie ręki. To, co przemawia na jej korzyść, to łatwość dostępu. Każdy z nas obecnie korzysta z rozwiązań chmurowych, nie zdając sobie z tego sprawy. Kolejnym plusem jest jej światowy zasięg, bez ponoszenia kosztów administracyjnych i operacyjnych, a także atrakcyjny model płatności (płacimy tylko za to, z czego korzystamy).