Nowy zasilacz firmy Balluff dla turbin wiatrowych

W trakcie targów w Hanowerze firma Balluff zaprezentuje nowy, inteligentny i oszczędny zasilacz przeznaczony do wykorzystania w turbinach wiatrowych. Urządzenie charakteryzuje się sprawnością rzędu 93%, przystosowane jest do pracy pod dużymi obciążeniami i cechuje się bardzo długą żywotnością – MTBF ( średni czas między usterkami) wynosi ok. 800 000 godzin, czyli prawie 20 lat. Kluczową zaletą urządzenia jest fakt, iż jest to pierwszy zasilacz, który może być podłączony bezpośrednio do generatora turbiny bez użycia pośredniego transformatora. Wyjątkowe są także wskaźniki LED informujące o funkcjonowaniu i stanie urządzenia. Dzięki dynamicznemu monitorowaniu obciążeń, urządzenie może funkcjonować nieprzerwanie nawet przy ich wysokim poziomie.

Specjalne czujniki w połączeniu z mikrokontrolerem stale monitorują czynniki wpływające na zużycie zasilacza takie jak temperatura, przeciążenia, zakłócenia i inne. Inteligentna ocena tych parametrów daje użytkownikowi możliwość oceny stanu urządzenia i wdrożenia koniecznych zabiegów konserwacyjnych, co znacząco obniża prawdopodobieństwo wystąpienia usterki w całym systemie. Diody LED (w kolorach świateł sygnalizacyjnych) informują użytkownika w sposób ciągły o aktualnym poziomie obciążenia, "poziomie stresu" oraz o prognozowanej żywotności urządzenia. Wskaźniki są jasne i dobrze widoczne tak, że z odległości kilku metrów można bez trudu dokonać interpretacji wskazań.

Po raz pierwszy w historii zastosowanie zwykłego trójfazowego transformatora w osprzęcie turbin wiatrowych może okazać się zbędne, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Nowy zasilacz dzięki szerokiemu zakresowi napięcia wejściowego – od 380 V do 690 V – może być podłączony bezpośrednio do generatora turbiny wiatrowej. Przynosi to pozytywne efekty w postaci ułatwionej instalacji, zmniejszonej liczby części podatnych na awarię oraz lepszej wydajności systemu dzięki zredukowanym stratom ciepła.

www.balluff.pl