Najszybszy sposób na wsparcie standardu PROFIenergy

HMS Industrial Networks wprowadza na rynek moduł komunikacyjny zgodny ze standardem Profinet, wyposażony w zintegrowanym serwer profili PROFIenergy. W ten sposób HMS wspiera wysiłki AIDA – grupy producentów samochodów (Audi, BMW, Daimler, Porsche i Volkswagen) ? w ograniczaniu zużycia energii przez zakłady produkcyjne. Nowy moduł pozwala producentom urządzeń automatyki na szybką i łatwą integrację w ich produktach funkcjonalności sterowania zużyciem energii zgodną ze standardem PROFIenergy.

Dzięki standardowym poleceniom PROFIenergy, centralny kontroler może łatwo i bezpiecznie – w trakcie przerw w pracy i przestojów – przełączyć w tryb gotowości (standby) nawet skomplikowane systemy automatyki przemysłowej składające się z urządzeń pochodzących od różnych producentów. Pozwala to zaoszczędzić nawet do 40 % energii potrzebnej w trakcie procesu produkcyjnego i pozwala ograniczać emisjęCO2.

Serwer PROFIenergy został zaimplementowany w oprogramowaniu firmowym modułu komunikacyjnego Anybus-CompactCom Profinet IO. Moduł działa jak urządzenie I/O Profinet według klasy zgodności B dla sieci Profinet i został wyposażony w szybki dwuportowy switch umożliwiający łatwą instalację sieciową w topologii linii bez konieczności używania drogich przełączników zewnętrznych. Zintegrowany serwer profili obsługuje polecenia i parametry PROFIenergy zgodnie ze zdefiniowanymi przypadkami użycia 1-3 (Use Cases) oraz posiada standardowy interfejs sprzętowy i programowy dla układów elektronicznych stosowanych w urządzeniach automatyki. Ogranicza to nakład pracy konieczny do pełnego dostosowania urządzeń automatyki do standardu PROFIenergy.

Dzięki wyborowi modułu CompactCom wspierającego standard PROFIenergy, klienci automatycznie uzyskują dostęp do wszystkich ważnych sieci przemysłowych, ponieważ nowe urządzenie jest częścią rodziny AnybusCompactCom – wymiennych modułów komunikacyjnych typu plug?in, najbardziej elastycznego i opłacalnego rozwiązania na świecie pozwalającego na łączenie urządzeń ze wszystkimi ważnymi magistralami przemysłowymi i sieciami Ethernet, włączając w to Profibus, DeviceNet, CC-Link, CANopen, Profinet, EtherCAT, Modbus-TCP i Sercos III. Moduły CompactCom funkcjonują jako interfejsy komunikacyjne w inteligentnych urządzeniach automatyki takich jak napędy, rozwiązania HMI, roboty, falowniki czy wagi.

Moduły Anybus CompactCom posiadają małą obudowę wielkości karty pamięci compact flash. Sercem modułu jest mikroprocesor NP30 ze zintegrowanym kontrolerem szybkiego Ethernetu oraz pamięciami RAM i flash dla oprogramowania urządzeń EtherNet/IP. Wbudowany dwuportowy switch wyposażony jest w złącza RJ45 i dwa interfejsy Ethernet o wydajności 100 Mbit/s w trybie full duplex.

www.elmark.com.pl