Nowy wymiar architektury zdecentralizowanych napędów

B&R rozszerza swoją ofertę napędów o serię serwonapędów zintegrowanych z silnikami w stopniu ochrony IP65. ACOPOSmulti zawsze był ekstremalnie modułowy, więc połączenie modułu falującego z silnikiem w celu stworzenia siłownika serwo, mogącego doprowadzić moc dokładnie tam gdzie potrzeba było kolejnym logicznym krokiem. W ten sposób konfigurowalne moduły stają się łatwymi do połączenia jednostkami mechatronicznymi. Pozwala to nie tylko oszczędzić miejsce w szafie sterowniczej, ale również zmniejszyć koszty związane z logistyką i skrócić czas uruchomienia.

Ten nowy system łączy wszystkie ważne komponenty takie jak silnik, czujnik pozycji (enkoder), precyzyjną przekładnię oraz serwonapęd w bardzo kompaktową jednostkę. Dzięki łatwemu łączeniu elektrycznemu, ACOPOSmulti65m wspiera implementację koncepcji modułowej maszyny, a zatem czyni możliwym efektywne projektowanie zoptymalizowanych strategii produkcji. ?Z nowym siłownikiem serwo, kontynuujemy ścieżkę rozwoju zdecentralizowanego sterowania ruchem? wyjaśnia Alois Holzleitner, Business Unit Manager Motion w B&R. ?Oferujemy teraz pełne spektrum napędów ? od falowników i wieloosiowych serwonapędów do zdecentralizowanych rozwiązań napędowych ? wszystko z jednego źródła?.   Dzięki połączeniu najnowszych technologii IGBT i zoptymalizowanych typów silników, użytkownicy korzystają z maksymalnych osiągów. Trzy różne rozmiary siłowników serwo pokrywają pełne spektrum, w zakresie momentu od 1,8 do 10,5 Nm i mocy 500W do 2kW. Dla aplikacji wymagających większych mocy, możliwe jest zamontowanie opcjonalnego wentylatora, co pozwala zwiększyć osiągi do 100%.

ACOPOSmulti65m jest w pełni kompatybilny z całą serią napędów ACOPOS. W rezultacie, możliwe jest użycie wszystkich właściwości i narzędzi dostępnych w Automation Studio jak również aplikacji w nim utworzonych. Odnośnie topologii nowy siłownik serwo może pracować w strukturach typu linia lub drzewo. Do połączeń sieciowych wykorzystywany jest POWERLINK.

Na dodatek, wyposażony jest w funkcje bezpieczeństwa STO (Safe Torque Off) i SS1 zgodne z SIL 3 lub PLe. Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa takie jak SLS, SOS, SDI, SLP i wiele innych mogą być użyte w kombinacji z  protokołem openSAFETY i są integralnym komponentem ACOPOSmulti65m.