NIDays w ?Hyatt? z Napoleonem w tle czyli dzień prezentacji firmy NATIONAL INSTRUMENTS

  W Warszawie w hotelu ?Hyatt?, 23 maja, odbyły się NIDays organizowane tradycyjnie przez NATIONAL INSTRUMENTS. ? Na NIDays prezentujemy nasze nowe produkty, które wchodzą na rynek,  przedstawiamy nasze innowacje oraz nasze plany na przyszłość ? powiedział Paweł Hoerner de Roithberg, dyrektor ds. sprzedaży NATIONAL INSTRUMENTS sp. z o.o w Polsce. ? Jest to tradycja firmy NI. Takie spotkania odbywają się na całym świecie. Są to bezpłatne seminaria, na które zapraszamy klientów i osoby zainteresowane. Impreza taka odbywa się w odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie. W tym roku spotkaliśmy się w Warszawie oraz 25 maja w Katowicach. W obu miastach prezentowany był ten sam program.
  Zespół National Instruments, od lewej: Wojciech Rachwalski i Dariusz Jaworowski, doradcy techniczni, Paweł Hoerner de Roithberg, dyrektor d/s sprzedaży, Yiannis Pavlou, dyrektor generalny na Europę Wschodnią, Angelika Drożdżenska,
  specjalista d/s marketingu.

  NATIONAL INSTRUMENTS jako spółka z o.o. w Polsce istnieje od 1999 r. Strukturę polskiego oddziału od podstaw zorganizował Paweł Hoerner de Roithberg. NIDays odbywają się od 2000 roku, czyli od momentu, kiedy NATIONAL INSTRUMENTS ma w Polsce biuro.
  NI wprowadza bardzo dużo nowych produktów. Na rynku pojawiają się co kilka tygodni, niekiedy nawet co kilka dni. Organizowanie spotkań w rodzaju NIDays ma ułatwić orientację w tych nowościach.
  O ?Nowych możliwościach przenośnych i niezawodnych układów rejestracji danych? mówił Yiannis Pavlou, dyrektor generalny na Europę Wschodnią:
  Jak usłyszeliśmy, była to prezentacja ?najmłodszego dziecka? NI. Jego największą zaletą jest właśnie modułowość oraz to, że łatwo go przenosić. Wystarczy port USB w komputerze, a więc może to być laptop ? i dysponujemy przenośnym systemem. W takich ?polowych? warunkach możemy konfigurować system ? w zależności od potrzeb.
  Temat modułowych instrumentów kontynuował dyrektor ds. sprzedaży NI w Polsce Hoerner de Roithberg: ?Nowości w platformie dla modułowych instrumentów pomiarowych PXI?.
  Wśród zaproszonych gości natomiast znalazła się ?znajoma? z AUTOMATICON- -u, opisana w Control Engineering Polska w relacji z tych targów, firma ENTE ? partner NI.
  Jak powiedział Bogdan Iwiński z ENTE: ? Na AUTOMATICON-ie skupialiśmy się na systemach rozproszonej akwizycji i telemetrii, bazującej na sterowniku MINISTER, a tutaj prezentujemy ofertę systemów testujących i kontrolno-pomiarowych. Oferujemy dedykowane rozwiązania w pełni dostosowane do potrzeb klienta. Nasze rozwiązania są oparte na sprzęcie i oprogramowaniu firmy NI.
  ? Bierzemy udział w NIDays w Polsce oraz braliśmy w NI VIPDays w Monachium. Dzięki obecności na takich imprezach potwierdzamy, że rośnie zapotrzebowanie na tego rodzaju systemy. Opierając się na zdobytym doświadczeniu przy projektowaniu różnych systemów pomiarowych, chcemy wykorzystać możliwości rozszerzania oferty dzięki współpracy z firmą NI.
  ? Już od samego rana pytano mnie o stworzenie kolejnego stanowiska testującego oraz o inne nasze produkty dedykowane dla przemysłu i kolejnictwa, w szczególności o sterowniki do rozproszonej telemetrii. Klienci pytają też o to, czy ich aktualne rozwiązania można połączyć z naszymi systemami sterowania i w ten sposób stworzyć nowy produkt o jeszcze większej funkcjonalności.
  Oprócz wyżej przedstawionych tematów na NIDays można było usłyszeć o ?Zaawansowanych metodach programowania DAQmx? (Wojciech Rachwalski), ?Projektowaniu i symulacji systemów wbudowanych? (Paweł Hoerner de Roithberg) oraz o ?Tips & tricks? i ?IMC + LV RealTime?.
  W NIDays w Warszawie wzięło udział ok. 100 osób ? m.in. z następujące firm oraz instytucji: Jabil, Philips Lighting Poland, Tekoma, Kimball, Electronics; Instytutu Lotnictwa w Warszawie, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, Instytutu Fizyki PAN, Instytutu Łączności, Głównego Urzędu Miar; z politechnik: poznańskiej, warszawskiej, lubelskiej, łódzkiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  Jak uczestnicy NIDays ocenili to spotkanie? ? Impreza okazała się nie tylko wartościowa, ale również interesująca ? powiedział Piotr Maj, doktorant z AGH w Krakowie. ? LabViev zajmuję się od trzech lat, więc nie jest to dla mnie nowy temat. Widać, że NI idzie w ?szybkość? i dokładność, a sprzęt umożliwia różnorodność zastosowań. Dlatego z pewnością NATIONAL INSTRUMENTS długo będzie w czołówce.
  NIDays w Warszawie miało niezwykle dynamiczny charakter. Dyskutowano.  Zadawano pytania. Paweł Hoerner de Roi-thberg, dyrektor ds. sprzedaży NI był wręcz oblegany ? trudno było się do niego dostać ? jak powiedział: ?sam do siebie nie mogę się dostać?.
  * * *
  Impreza odbywała się w sali balowej hotelu ?Hyatt? (w którymś z azjatyckich języków znaczy to wschód słońca). Najważniejszym elementem dekoracyjnym w tym pomieszczeniu był wizerunek Napoleona, skopiowany ze szkicu wykonanego ołówkiem ? umieszczony wielokrotnie na ścianie w postaci paneli z płótna. To z pewnością tworzyło nastrój spotkania ? tym bardziej, że hotel znajduje się przy samych Łazienkach Królewskich, o kilka kroków od Belwederu, czyli w okolicach, gdzie spacerował Józef Piłsudski, w okolicach, które mają tak wiele wspólnego z historycznymi postaciami i w ogóle z historią Polski.
  ce

  NI VIPDays ? spotkanie ekspertów NI z europejskimi inżynierami

  Tradycyjnie, jak co roku pod koniec marca, na obrzeżach Monachium odbyło się spotkanie inżynierów z Niemiec z pracownikami firmy NATIONAL INSTRUMENTS. Tak jak i w Polsce spotkania te łączą wymianę doświadczeń pomiędzy obiema stronami z pokazami produktów ? zarówno tych już wprowadzonych na rynek, jak i tych, które dopiero wejdą do oferty NI.
  W tym roku na NI VIPDays przybyło ponad pięciuset gości, w większości z Niemiec.
  Niespodzianką był udział polskiej firmy ENTE, która wystawiła się wraz z innymi, przeważnie niemieckimi firmami ? współpracującymi z NI. Dla dziennikarzy z Polski nie było to zaskoczenie ? ENTE wystawiło się z NI już podczas AUTOMATICON-u.
  Co między innymi nowego można było zobaczyć?
  Nowy system akwizycji danych NI CompactDAQ ? modułowy, przenośny system, komunikujący się z komputerem osobistym poprzez port USB 2.0., oraz PXIe-1062 ? system wykorzystujący komunikację w standardzie PCI Express, co pozwala na transmisję danych z każdego z modułów pomiarowych z szybkością 1 GB/s.
  30 lat NATIONAL INSTRUMENTS, 20 lat Labview
  Podczas NI VIPDays w Monachium świętowano również 30 lat NATIONAL INSTRUMENTS i 20. rocznicę pojawienia się pierwszej wersji LabVIEW, więc jest to bardzo ważny rok dla firmy.
  A co ?słychać? w Polsce? Jak powiedział Yiannis Pavlou, dyrektor generalny na Europę Wschodnią: ? Europa Środkowo- -Wschodnia staje się dla NI coraz ważniejszym rynkiem, a Polska wymieniana jest jako największy rynek z tego regionu dla firmy.
  I stąd aż dwa NIDays w Polsce ? w Katowicach i Warszawie, ale o tym powyżej. 

  Hanna Tylicka,
  redaktor naczelna
  Control Engineering Polska