NCBR szykuje fundusz zaawansowanych technologii

    Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Pitango Venture Capital i Investin podpisały w ramach programu BRIdge VC o powołaniu do życia funduszu zaawansowanych technologii. Kapitał wyniesie 210 milionów złotych.

    Pitango, największy izraelski fundusz venture capital, wspólnie z polską Grupą Investin utworzy fundusz inwestycyjny Pitango Investin Ventures (PI Ventures) zarządzający kapitałem w wysokości 210 mln złotych. Ponad połowę tej kwoty zapewni Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

    – Innowacyjne produkty nie powstają w urzędniczych gabinetach. Powstają tam, gdzie biznes spotyka się z nauką. Dlatego naszą rolą jest stwarzać warunki, by współpraca tych dwóch sektorów była jak najbardziej efektywna. Umowa dziś zawarta powinna przynieść już niebawem konkretne efekty – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

    Prof. Krzysztof Kurzydłowski, dyrektor NCBR uważa, że utworzenie tego funduszu to przełom w finansowaniu B+R w Polsce. – Wspólne inwestowanie środków publicznych i prywatnych połączone z zaangażowaniem funduszy inwestycyjnych otwiera niespotykane dotąd możliwości. Reprezentowany przez nasze zespoły badawcze wysoki poziom pozwala wierzyć, że za 3-4 lata będziemy świadkami wejścia polskiej spółki na NASDAQ – dodaje.

    Program BRIdge VC ma stymulować inwestycje w rozwój nowych technologii. Oferuje publiczno-prywatne wsparcie komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych z udziałem funduszy typu venture capital.

    – Polska gospodarka udowodniła swoją odporność na zawirowania ekonomiczne, stale wykazując wzrost gospodarczy pomimo kryzysu i spowolnienia w Europie.Polskie firmy i innowatorzy tworzą rosnącą liczbę rentownych rozwiązań technologicznych, co jest niezbędnym elementem rozwoju rynku venture capital – podkreśla Rami Kalish, partner zarządzający i współzałożyciel Pitango.

    Izraelski fundusz zarządza kapitałem o wartości ponad 1,6 mld dolarów i jest największą grupą venture capital w Izraelu. Od momentu założenia w 1993 roku fundusz zainwestował w ponad 180 spółek technologicznych. Niektóre z nich upublicznione przez wprowadzenie na NASDAQ, inne stały się częścią korporacji takich jak Apple, Microsoft, Cisco, IBM, czy Oracle.

    – Chcemy, by tak jak 20 lattemu w Izraelu program Yozma przyspieszył inwestycje w rozwój zaawansowanych technologii, tak fundusz Pitango Investin Ventures pomógł polskim firmom technologicznym osiągać globalne sukcesy. Jesteśmy dumni, że możemy brać aktywny udział w rozwoju polskiej innowacyjności – mówi Władysław Halbersztadt, partner zarządzający Pitango Investin Ventures oraz współzałożyciel grupy Investin.

    Profil inwestycyjny funduszu PI Ventures obejmuje różne etapy rozwoju firm i branże, w tym software, hardware, komunikację, internet i media, aplikacje mobilne, bezpieczeństwo sieci, technologie materiałowe, urządzenia medyczne oraz agrotechnologie.