napęd Q2V

Nowy kompaktowy napęd Q2V firmy Omron łączy w sobie łatwość instalacji oraz wielofunkcyjność z wysokowydajnym sterowaniem niemal każdym rodzajem silnika prądu przemiennego, a jednocześnie zmniejsza potrzebę konserwacji.

Q2V zapewnia bezobciążeniowe sterowanie silnikiem za pomocą jednego napędu dla dowolnego typu silnika ? od indukcyjnych (IM), przez silniki z magnesami stałymi (PM), aż po synchroniczne silniki reluktancyjne (SynRM). Falowniki służą do regulacji częstotliwości zasilania silników AC (prądu przemiennego) w celu regulacji prędkości obrotowej oraz przyspieszenia w pompach, wentylatorach i innych maszynach przemysłowych. Modele Q2V są niezwykle łatwe w montażu, a ich solidna konstrukcja sprawia, że nie wymagają konserwacji przez okres co najmniej 10 lat.

Falownik Q2V został zaprojektowany z myślą o wygodnym wdrażaniu do eksploatacji: wszystkie wejścia i wyjścia są wyposażone w zaciski bezśrubowe, posiada wbudowany filtr EMC (zgodność elektromagnetyczna) oraz jest wyposażony w funkcję STO (bezpieczne wyłączenie momentu napędowego), a także tranzystor hamowania. Szybszy montaż okablowania pozwala na skrócenie czasu podłączenia a inteligentna konfiguracja aplikacji prowadzi użytkowników przez proces ustawiania parametrów.

Oprócz obsługi różnych typów silników prądu przemiennego falowniki Q2V mają podwójną wartość znamionową, w tym wersje Heavy Duty i Normal Duty. Zapewnia to uniwersalność zastosowań, a przez to możliwość wykorzystania tego samego modelu falownika do napędzania silników o różnych parametrach znamionowych w zależności od charakterystyki obciążenia. W celu zwiększenia wszechstronności użytkownicy mogą dostosować napęd do swoich wymagań za pomocą kreatorów aplikacji, a inteligentna konfiguracja prowadzi ich przez proces ustawiania parametrów. Narzędzia do projektowania graficznego umożliwiają użytkownikom opracowywanie własnych programów i zachowywanie informacji know-how w organizacji.

Falowniki Q2V są chronione przed kurzem i wilgocią i mogą pracować w temperaturach do 50°C przez 10 lat bez konieczności konserwacji. Gromadzenie danych na poziomie urządzenia umożliwia użytkownikom zapobieganie potencjalnym awariom i unikania nieplanowanych przestojów. Falowniki Q2V mogą śledzić i zapisywać dane na lokalnej karcie SD lub dostarczać je do systemów IT za pośrednictwem sterowników NX/NJ firmy Omron.

Dzięki specjalnym metodom sterowania silnikiem, jak na przykład zastosowanie metody sterowania wektorem EZ do pomp i wentylatorów, falownik Q2V może napędzać wydajne silniki w najbardziej efektywny sposób. Zaawansowane algorytmy sterowania silnikami zwiększają wydajność nawet o 6% w przypadku silników asynchronicznych i do 2% w przypadku silników z magnesami stałymi, w porównaniu z napędami konwencjonalnymi. Model Q2V jest wyposażony w dodatkowe funkcje zapewniające oszczędność energii w zastosowaniach z obciążeniami o zmiennej lub zmniejszonej charakterystyce momentu obrotowego.