Najnowszy kontroler PK z rodziny DeltaV

Najnowszy kontroler PK z rodziny systemu DCS DeltaV firmy Emerson jest najbardziej wszechstronnym spośród dostępnych obecnie na rynku. Może być stosowany jako autonomiczny sterownik zarówno dla małych jak i średnich aplikacji sterowania procesami, ale także jako kontroler w systemie DCS. Dostępny od wersji 14 systemu DeltaV z Windows 10, zaprojektowany został do pracy autonomicznej dla instalacji technologicznych gdzie zwykle używane są sterowniki PLC. Redundancja jest naturalnym rozwiązaniem dla PK – podstawka montażowa jest wyposażona w dwa gniazda na kontrolery, dwie grupy złącz RJ45 i dwa gniazda na zasilacze, chociaż w instalacjach gdzie wymogi dyspozycyjności na to pozwalają, PK może być stosowany także w układzie pojedynczym. Redundantne zasilacze po obu stronach kontrolera zasilają lokalne, dostępne z katalogu systemu DeltaV, karty wejść wyjść i nie są wymagane, gdy PK pracuje tylko w trybie sieciowym. Porty RJ45 umożliwiają prowadzenie wymiany danych z otoczeniem kontrolera. Do dyspozycji projektanta pozostają wbudowane protokoły takie jak OPC UA serwer, Modbus TCP (master i slave) oraz EtherNet/IP. Natywny protokół ACN DeltaV umożliwia wykorzystanie już istniejących elementów architektury systemu (bramki Wireless Hart, węzły CHARM I/O, DeltaV SIS i inne). W zależności od potrzeb i wielkości instalacji wybrany może być jeden z kilku modeli kontrolera obsługujących od 100 do 1500 wejść/wyjść. Niewykorzystane porty komunikacyjne mogą być programowo blokowane.

W kontrolerze DeltaV PK skrócono dostępny cykl wykonywania logiki do 25 ms, dzięki czemu można go stosować do sterowania kompresorów oraz w innych aplikacjach wymagających krótkiego czasu reakcji. Projektant może także korzystać z bloków zaawansowanego sterowania (model predictive control) i oprogramowania zarządzania procesami wsadowymi.

Emerson udostępnia narzędzie do automatycznego łączenia bazy danych kontrolera PK pracującego w trybie autonomicznym z bazą danych systemu DeltaV. Dzięki temu projekty przygotowane dla kontrolera PK minimalizują wysiłek i skracają czas późniejszej integracji eliminując między innymi mapowanie rejestrów i potrzebę tworzenia nowych grafik operatorskich. Po integracji baz PK staje się pełnoprawnym kontrolerem systemu DeltaV z mocą obliczeniową kilkakrotnie większą niż kontrolery MX i SX oraz taką samą funkcjonalnością. Do konfigurowania kontrolera PK wykorzystuje się środowisko inżynierskie znane z systemu DCS DeltaV z wszystkimi językami programowania dostępnymi w narzędziu Control Studio. Dodano jedynie nowe bloki funkcjonalne umożliwiające wykorzystanie w pełni możliwości nowego sprzętu. Kod aplikacji zapisywany jest na karcie SD, a wewnętrzne podtrzymanie zasilania wystarcza na 18 miesięcy bez zasilania zewnętrznego.